
Americký výrobca počítačových čipov Intel predá za 4,46 miliardy USD 51-percentný podiel vo svojej divízii Altera firme súkromného kapitálu Silver Lake, ktorá investuje najmä do technologických firiem. Intel to dnes oznámil v tlačovej správe. Je to prvý významný krok v snahe zlepšiť hospodárenie Intelu pod vedením nového generálneho riaditeľa Lip-Bu Tana, ktorý sa funkcie ujal zhruba pred mesiacom.
Intel kúpil firmu Altera v roku 2015 za 16,7 miliardy USD s cieľom rozšíriť svoje podnikanie na trh s čipmi zameranými na bezdrôtové siete, automobily a ďalšie produkty. V tom čase to bola najväčšia transakcia Intelu. Na začiatku tohto roka Intel vyčlenil divíziu Altera do samostatnej spoločnosti.
Akvizícia by mala byť dokončená v druhej polovici tohto roka. Terajšia dohoda so Silver Lake ohodnocuje firmu na 8,75 miliardy USD.
Čo prinesie predaj?
Predaj prinesie Intelu finančnú injekciu v čase, keď firma výrazne znižuje náklady. Skoršie vysoké investície bývalého riaditeľa Pata Gelsingera do premeny na zmluvného výrobcu čipov totiž zaťažili rozpočet firmy. Predaj majetku, vrátane podielu vo firme Altera, je hlavným bodom Tanovej stratégie na zlepšenie efektivity firmy. Viacerým generálnym riaditeľom sa v minulosti nepodarilo rozšíriť aktivity Intelu mimo hlavného odboru výroby čipov pre osobné počítače a servery.
Altera vyrába programovateľné čipy, ktoré možno použiť na rôzne účely v rôznych odvetviach, od telekomunikácií až po armádu. Tržby firmy vlani predstavovali 1,54 miliardy USD, čo predstavuje asi tri percentá celkových tržieb Intelu. Spoločnosť vykázala prevádzkovú stratu 615 miliónov USD.
Intel po nákupe firmy Altera plánoval presunúť výrobu jej čipov z tovární konkurenčnej firmy TSMC do vlastných prevádzok. Altera však stratila podiel na trhu v prospech jej hlavného konkurenta Xilinx, ktorého kúpila firma AMD, pretože prechod výroby do tovární Intelu bol zdĺhavý a nákladný, uviedla agentúra Reuters.

Intel bol založený v roku 1968 a stal sa priekopníkom v Silicon Valley. Predával pamäťové čipy, kým prešiel na procesory, ktoré pomohli naštartovať odvetvie osobných počítačov. V 90. rokoch premenili nálepky Intel Inside bežné elektronické súčiastky na prémiové produkty, ktoré sa nakoniec stali bežnou súčasťou laptopov. V posledných rokoch však Intel zaostáva za firmou TSMC a premeškal aj rozkvet generatívnej umelej inteligencie (AI), keď urobil niekoľko zlých rozhodnutí, vrátane odmietnutia investície do firmy OpenAI, vlastníka programu ChatGPT.