Hackeri zo Severnej Kórey od roku 2017 ukradli z Japonska v kryptomenách 721 miliónov dolárov

Hackerské skupiny napojené na Severnú Kóreu od roku 2017 ukradli z Japonska 721 miliónov dolárov v kryptomenách. Informoval o tom v pondelok japonský list Nikkei, ktorý prieskumom poveril spoločnosť Elliptic zaoberajúca sa analýzou blockchainu. V regióne sa hackeri z KĽDR zameriavajú ešte na Vietnam.

Uvedená suma sa rovná zhruba 30 percentám úhrnu obdobných strát po celom svete. Japonská organizácia pre zahraničný obchod uviedla, že ukradnuté aktíva sú takmer deväťnásobkom objemu vývozu zo Severnej Kórey za rok 2021.

Proti rastúcim hrozbám nezákonných aktivít štátnych subjektov, ako sú krádeže kryptoaktív, sa cez víkend vyslovili ministri financií a guvernéri centrálnych bánk skupiny ekonomicky vyspelých krajín G7.

Severná Kórea podľa spoločnosti Elliptic v rokoch 2017-2022 ukradla firmám po celom svete kryptomeny v celkovej hodnote 2,3 miliardy dolárov.

Vlani ukradla Severná Kórea v kryptomenách 600 miliónov až jednu miliardu dolárov, uvádza správa panelu odborníkov Bezpečnostnej rady OSN z 5. apríla. Medziročne to bol dvojnásobok. Spoločnosť Elliptic túto sumu za rok 2022 odhadla na 640 miliónov dolárov.

Viac o téme: hackeri, Japonsko, krádež, kryptomeny, Severná Kórea KĽDR

Súvisiace články

Aktuálne správy