Google začal na Slovensku a v Česku predpovedať povodne

Internetová firma Google spustila na Slovensku a v Česku svoju platformu Flood Hub pre predpovedanie povodní. Tvrdí, že pred povodňami dokáže vďaka využitiu umelej inteligencie varovať až sedem dní dopredu. Firma to v pondelok oznámila v tlačovej správe.

Umelá inteligencia spracováva rôzne verejne dostupné zdroje dát, ako sú predpovede počasia a satelitné snímky. Technológia kombinuje hydrologický model, ktorý predpovedá množstvo vody tečúcej v rieke, a inundačný model, ktorý predpovedá, aké oblasti budú zasiahnuté a aká hlboká bude voda.

Záujemcovia na platforme nájdu informácie o vývoji stavu vody za uplynulých niekoľko dní a predpoveď až na sedem dní dopredu.

V roku 2018 Google spustil predpovedanie povodní v Indii a následne službu rozšíril do Bangladéša, aby pomohol bojovať s katastrofálnymi škodami spôsobenými každoročnými záplavami. Vďaka pokrokom v globálnych predpovedných modeloch postavených na AI a strojovom učení firma v roku 2022 rozšírila svoju technológiu do ďalších 18 krajín a v súčasnosti pridáva ďalších 80 krajín.

Viac o téme: Česko, Flood Hub, Google, povodne, Slovensko, umelá inteligencia AI

Súvisiace články

Aktuálne správy