Google urovnal patentový spor o čipy s firmou Singular

Spoločnosť Google sa dohodla na urovnaní sporu pre porušenie patentu na čipy, ktoré poháňajú technológiu umelej inteligencie. Urovnanie prišlo v ten istý deň, keď mali začať záverečné reči v súdnom procese, v ktorom firma Singular Computing požadovala 1,67 miliardy USD ako náhradu škody za údajné zneužitie inovácií v oblasti počítačového spracovania údajov Googlem. Detaily urovnania neboli okamžite k dispozícii, uviedla agentúra Reuters.

Zástupcovia spoločnosti Google a Singular dohodu potvrdili. Na žiadosti o ďalší komentár bezprostredne nereagovali. Spoločnosť Google však súčasne poprela akékoľvek pochybenie.

Firma Singular tvrdila, že Google začlenil jej technológiu do procesorov, ktoré podporujú funkcie umelej inteligencie (AI) vo vyhľadávači Googlu, Gmailu, prekladači a ďalších služieb Google. V žalobe z roku 2019 sa tvrdí, že Tensor Processing Units (TPU) od spoločnosti Google kopírujú technológiu zakladateľa Singularu Josepha Batesa a porušujú dva patenty. Google svoj špeciálny procesor TPU určený pre AI predstavil v roku 2016. Firma Singular tvrdila, že verzie 2 a 3 týchto procesorov, ktoré boli predstavené v rokoch 2017 a 2018, porušujú jej práva.

Interné e-maily citované pri súdnom konaní ukázali, že terajší vedecký pracovník Googlu Jeff Dean písal ostatným o tom, že Batesove nápady by sa mohli „naozaj dobre hodiť“ pre to, čo Google vyvíja. Google oponoval, že zamestnanci, ktorí navrhovali jeho čipy, sa s Batesom nikdy nestretli a tvorili nezávisle a jeho technológie sa zásadne líšia od toho, čo je opísané v patentoch Singularu.

Viac o téme: Google , patenty , Singular Computing , spor , súdny spor , umelá inteligencia AI

Súvisiace články

Aktuálne správy