Google stiahol z ponuky hernú aplikáciu simulujúcu obchodovanie s otrokmi

Americká internetová spoločnosť Google stiahla z ponuky hernú aplikáciu nazvanú Simulátor otroctva, prostredníctvom ktorej si mohli ľudia hrať na obchodníkov s otrokmi, dokonca ich aj mučiť. Informoval o tom server BBC. Google hru v portugalskom jazyku stiahol, keď sa rozbehla v Brazílii široká kritika kvôli rasistickým urážkam brazílskeho futbalistu Vincia Júniora, ktorý hrá v španielskom klube Real Madrid.

Herná aplikácia bola v ponuke zhruba mesiac a stiahlo si ju asi 1000 ľudí, kým bola tento týždeň stiahnutá. V hodnotení dostala štyri z piatich možných hviezdičiek. „Skvelá hra, ale myslím, že ponúka málo možností mučenia,“ napísal podľa BBC jeden z ich užívateľov.

Na brazílskych sociálnych sieťach vyvolala hra veľké pohoršenie a kritizovali ju aj tamojší politici. Mnohí vyzvali technologické spoločnosti na väčšiu kontrolu internetovej ponuky. Agentúra AFP uviedla, že v Brazílii je rasizmus stále veľký problém. Táto najväčšia latinskoamerická krajina zrušila otroctvo ako posledná v Amerike až v roku 1888. Viac ako polovica jej obyvateľov sú Afrobrazílčania.

Brazílske ministerstvo vyzvalo spoločnosť Google

Brazílske ministerstvo pre rasovú rovnosť vyzvalo spoločnosť Google, aby prijala opatrenia na filtrovanie internetového obsahu, ktorý obsahuje nenávistné komentáre. „Otrokársku“ aplikáciu vyšetruje tiež prokuratúra. Spoločnosť Google vo vyhlásení uviedla, že neumožňuje aplikácie, ktoré „podporujú násilie či podnecujú nenávisť voči osobám či skupinám založeným na rase či etnickom pôvode“. Vývojárske štúdio Magnus Games, ktoré „hru na otrokára“ vytvorilo, na otázku BBC nereagovalo. V popise hry malo, že „je iba pre pobavenie“ a že štúdio odsudzuje akúkoľvek formu otroctva.

Vinicus Júnior sa stal terčom rasistických urážok

Brazílsky futbalový útočník Vinicus Júnior sa v nedeľňajšom zápase vo Valencii stal už po niekoľkýkrát v sezóne terčom rasistických urážok a na twitteri v pondelok označil španielsku ligu aj celú krajinu za rasistickú. Brazílska vláda v reakcii vyzvala španielske úrady, aby vinníkov útokov proti futbalistovi potrestali. Na znak solidarity s futbalistom sa tiež v pondelok v Riu de Janeiro zhasla na hodinu svetla na ikonickej soche Krista Spasiteľa.

Viac o téme: aplikácia, Google, problém, stiahnutie

Súvisiace články

Aktuálne správy