Americká technologická spoločnosť Apple v stredu predstavila nový smartfón iPhone 16e. Predávať sa začne 28. februára. Prístroj bude výrazne lacnejší než predtým predstavené modely z radu iPhone 16.
Podľa agentúry Reuters chce Apple prostredníctvom nového prístroja získať väčší podiel na trhu so smartfónmi strednej triedy. Predobjednávky na nový telefón iPhone 16e začne firma prijímať už v piatok.
Telefón iPhone 16e má uhlopriečku 6,1 palca (15,5 centimetra). Využíva čip A18, ktorý poháňa tiež drahšie modely predstavené vlani v septembri. Súčasťou bude tiež rovnaká sada funkcií s prístupom k modelu s prvkami umelej inteligencie ChatGPT od OpenAI.
Apple pri novom prístroji upustil od označenia SE, ktoré doteraz pre lacné varianty svojich telefónov používal.
Bude k dispozícii iba v čiernej a bielej farbe
V USA cena bude začínať na 599 USD (asi 574 eur). Bude tak asi o 200 dolárov lacnejšia než najlacnejšia verzia iPhonu 16 uvedená na trh v septembri a bude k dispozícii iba v čiernej a bielej farbe, zatiaľ čo drahšie modely iPhonu 16 sa dodávajú v rade svetlých odtieňov.
„Model 16e pravdepodobne pomôže Applu na trhoch citlivých na ceny, ako sú Európa a Čína, kde kupujúci väčšinou platia za telefóny vopred,“ uviedol Reuters Ben Bajarin, hlavný analytik poradenskej spoločnosti Creative Stratégies.


