Zrná kávy robusta od začiatku roka zdraželi o 60 percent

Ceny zŕn kávy robusta v utorok na svetových trhoch vystúpili na rekordné maximá v dôsledku spomalenia dodávok z Vietnamu, najväčšieho svetového výrobcu tejto odrody. Od začiatku roka komodita zdražela o 60 percent, pričom v utorok na londýnskej komoditnej burze dosiahla cenu 4625 dolárov za tonu.

Ceny stúpajú už 18 mesiacov s tým, ako svetoví výrobcovia ako Vietnam majú problémy udržať krok s rastúcim dopytom. Za celý minulý rok komodita zdražela o 58 percent. Vývoz kávy z Vietnamu pritom v prvom polroku medziročne klesol o 11,4 percenta, pripomenula agentúra Reuters. Tento rok navyše krajinu postihlo najhoršie sucho za posledných desať rokov, čo negatívne ovplyvní budúcu úrodu a ďalší export kávy.

Dopyt po robuste rastie s tým, ako pražiarne prechádzajú z drahšej arabiky na lacnejšie kávové zrná. Aj keď sa tak robusta doteraz využívala predovšetkým na výrobu instantnej kávy, čoraz častejšie jej zrná pridávajú aj do pražených kávových zmesí, ktorým dominuje arabica.

Aj v Brazílii sadia robustu, o pár rokov predbehnú Vietnam

Problémy Vietnamu motivujú brazílskych pestovateľov, ktorí sa doteraz orientovali prevažne na arabiku. „V Brazílii teraz veľa vysádzajú (robustu) a o pár rokov sa stane najdôležitejšou krajinou, pokiaľ ide o produkciu robusty, dôležitejšou než Vietnam,“ povedal agentúre Reuters Giuseppe Lavazza, predseda predstavenstva výrobcu kávy Lavazza.

Denníku Financial Times potom Lavazza povedal, že neočakáva pokles cien. „Zostanú na veľmi vysokých úrovniach. Dodávateľský reťazec kávového priemyslu je pod dramatickým tlakom,“ dodal s tým, že ide o dôsledok zmeny klímy. Rastúce ceny kávových zŕn sa podľa neho prepisujú aj do nižších marží výrobcov kávy.

Viac o téme: agrokomodity , Arabica , Brazília , káva , pestovanie , poľnohospodárstvo , Robusta , Vietnam

Súvisiace články

Aktuálne správy