Veľkoobchodné ceny v Nemecku v máji klesli

Veľkoobchodné ceny v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, v máji opäť klesli, už 13. mesiac po sebe, ale najmenej za toto obdobie. Informujú údaje, ktoré vo štvrtok zverejnil spolkový štatistický úrad Destatis.

Analytici pozorne sledujú veľkoobchodné ceny v Nemecku, pretože im naznačujú, ktorým smerom sa bude vyvíjať inflácia v tejto krajine aj v celej eurozóne.

Podľa najnovších štatistík sa nemecké veľkoobchodné ceny v máji 2024 znížili medziročne o 0,7 %. Tempo ich poklesu sa tak zmiernilo z 1,8 % v predchádzajúcom mesiaci. Máj bol už 13. mesiac v rade, keď ceny výrobcov klesali, ale najpomalším tempom. Prispelo k tomu najmä zníženie nákladov v chemickom priemysle (-13,9 %) aj pri výrobe železa, ocele a polotovarov z kovov (-12,1 %).

V máji sa znížili aj veľkoobchodné ceny obilia, nespracovaného tabaku, semien a krmív pre zvieratá (-5,1 %) a mlieka, mliečnych výrobkov, vajec, jedlých tukov a olejov (-5,1 %). Na druhej strane vzrástli ceny kávy, čaju, kakaa (8,2 %), cukru, cukroviniek a pekárenských výrobkov (7,2 %), ovocia a zeleniny (6,4 %). V medzimesačnom porovnaní sa nemecké veľkoobchodné ceny v máji zvýšili o 0,1 %.

Viac o téme: ekonomika , Nemecko , veľkoobchod

Súvisiace články

Aktuálne správy