Taliansko a Španielsko sprísnili od štvrtka pravidlá pre krátkodobé turistické nájmy. V Taliansku nehnuteľnosti používané na tieto účely musia mať identifikačné číslo a takéto číslo si musia prevádzkovatelia zaobstarať aj v Španielsku. Úrady v oboch krajinách si od opatrení sľubujú väčšiu kontrolu nad týmito aktivitami, píšu médiá.
Byty a iné nehnuteľnosti prenajaté turistom v Taliansku musia mať identifikačné číslo CIN, ktoré musí byť uvedené v inzerátoch. Číslo musí byť umiestnené aj na fasáde nehnuteľnosti, kde sa krátkodobý prenájom prevádzkuje. Za nedodržanie tejto povinnosti hrozí prenajímateľom pokuta a predovšetkým odstránenie inzerátu z platforiem, ktoré prenajímajú. Napríklad platforma Airbnb už oznámila, že zneviditeľní inzeráty, ktoré novým pravidlám nevyhovujú.
Nové pravidlá tiež nariaďujú, že v prenajatých jednotkách a bytoch musia byť umiestnené detektory oxidu uhoľnatého. To, že nie všetky nehnuteľnosti sú týmito snímačmi vybavené, ukazuje incident zo začiatku tohto týždňa, keď sa na Sicílii v prenajatej vile otrávila štvorčlenná rodina nemeckých turistov, z ktorých jeden zomrel.
Prenajímatelia budú musieť každý rok registráciu obnovovať
V Španielsku od štvrtka funguje register krátkodobých nájmov. Prevádzkovatelia tejto činnosti si tiež budú musieť zaobstarať registračné číslo prenajímaných nehnuteľností. Toto číslo bude potrebné uvádzať v inzerátoch. Novú povinnosť, ktorú vláda schválila na konci minulého roka, začnú úrady vymáhať až od 1. júla. Prenajímatelia budú musieť každý rok registráciu obnovovať. K žiadosti o opätovné udelenie registračného čísla budú musieť pripojiť aj výkaz aktivít za posledných 12 mesiacov.
Od nových pravidiel si talianske a španielske úrady sľubujú väčšiu kontrolu nad odvetvím, v ktorom podľa kritikov bujnia nelegálne aktivity. Turistické nájmy tiež čelia kritike, že prispievajú k rastu rezidenčných nájmov v mestách, kde je vysoká koncentrácia týchto aktivít.
Rast rezidenčného nájomného ovplyvňujú viaceré faktory
Túto domnienku potvrdzuje aj nedávna štúdia univerzity v Málage, napísal vo štvrtok denník El País. Na základe porovnania viacerých lokalít na juhu Španielska, kde bola rôzna koncentrácia krátkodobých prenájmov, autori štúdie tvrdia, že rast prenájmov bol zhruba o tretinu rýchlejší v oblastiach, kde bolo veľa bytov určených turistom. Podľa jedného z autorov štúdie Enriquea Navarra však rast nájomného ovplyvňuje mnoho faktorov. „Nejedná sa teda len o turizmus – teda (nájom) by sa neznížil, keby zmizli všetky nehnuteľnosti pre turistov,“ povedal Navarro.