Jednotkou na trhu je Lidl, reťazcom v priemere marže klesli

Najväčšie maloobchodné reťazce zaznamenali vlani najrýchlejší rast biznisu minimálne za ostatných šesť rokov. Tržby im totiž stúpli až o 11,2 % na 7,7 miliardy eur. Ich dynamika však bola nižšia než inflácia, ktorá vlani akcelerovala na 12,8 %. Na nominálne maximá vystúpili aj ostatné ukazovatele, ako obchodná marža, pridaná hodnota, EBITDA či zisk. No rástli menej dynamicky, a tak sa ich pomery k tržbám znížili. Marže klesli všetkým štyrom zahraničným sieťam (Lidl, Kaufland, Tesco a Billa), ktoré pritom generujú veľkú časť obratu i profitu celého odvetvia, vyplýva z aktuálnej analýzy spoločnosti FinStat.

Pozíciu jednotky na trhu obhájil Lidl s obratom 1,89 miliardy eur, druhá sieť Tesco dosiahla obrat 1,64 miliardy eur a tretí Kaufland zaevidoval tržby 1,54 miliardy eur. V tesnom závese za Kauflandom skončila domáca COOP Jednota s obratom 1,53 miliardy eur. Priemerná miera obchodnej marže sa v analyzovanej skupine siedmich najväčších maloobchodných reťazcov, do ktorých okrem uvedených patrí aj Milk-Agro a Terno, sa vlani po rokoch rastu znížila o vyše 0,6-percentného bodu. V absolútnych číslach dosiahla najvyššiu maržu vo výške 504 miliónov eur sieť Lidl, druhý Kaufland zapísal maržu 421 miliónov eur a tretie Tesco 408 miliónov eur. „K útlmu obchodnej marže prispeli iba zahraničné reťazce. Najmä nemecké duo Lidl a Kaufland, ktorým marža klesla o 1,3-respektíve, 1,4-percentného bodu.

Coop Jednota, ktorá im výškou celkových tržieb ešte dokáže kontrovať, si maržu síce vylepšila o štvrť percentného bodu, no je naďalej výrazne nižšie (24 %) ako priemer top sedmičky, pod ktorým je aj najlepšia žarnovická Jednota (26,3 %),“ priblížil analytik FinStatu Pavol Suďa. Tandem reťazcov Lidl a Kaufland, ovládaný nemeckým veľkopodnikateľom Dietrom Schwarzom, zosadil Coop Jednotu z pozície najväčšieho zamestnávateľa v slovenskom maloobchode. Nemecké spoločnosti prevádzkovali na konci minulého účtovného obdobia (k 28. februáru 2023) dovedna 239 predajní (164+75), a zamestnávali už bezmála 13.300 pracovníkov, čo je medziročný nárast o 4,4 %. Rýchlejší rast zaznamenali len menšie siete, ako Koruna alebo Yeme. Ostatným kmeňoví pracovníci skôr ubudli. „Doteraz sa tak maloobchodníkom nepodarilo vykompenzovať prepad celkovej zamestnanosti, ktorú spôsobil bankrot Kačky,“ dodal Suďa.

Viac o téme: analýza, Finstat, obchod, reťazce, výsledky

Súvisiace články

Aktuálne správy