Barbie mánia neobišla ani Slovensko: Predaj populárnej bábiky enormne rastie! (video)

, Redakcia

Ikonické bábiky Barbie idú aktuálne takpovediac „na dračku“. Potvrdzujú to aj údaje cenového porovnávača Heureka, podľa ktorých ich predaj na momentálnej vlne popularity na Slovensku rapídne stúpol na takmer dvojnásobok.

Za výrazným nárastom záujmu o ikonickú bábiku Barbie možno pochopiteľne hľadať predovšetkým nedávnu premiéru dlho očakávaného filmu s rovnomenným názvom. Ten počas premiérového víkendu zaknihoval v kinách po celom svete tržby takmer 360 miliónov dolárov. To bola povzbudivá správa najmä pre zábavný priemysel predchádzajúce roky zmietaný pandemickou krízou.

Mánia okolo filmu sa však premieta aj na predaji samotnej bábiky, ktorej výrobcom je americká hračkárska spoločnosť Mattel. Prejavuje sa to aj na Slovensku. Údaje cenového porovnávača Heureka totiž ukazujú, že v porovnaní s predchádzajúcim týždňom narástol záujem o bábiky Barbie až o 80 percent.

“Na základe našich skúseností úspech filmového hitu sa skutočne vie odraziť na zvýšenom záujme o danú značku. Rozbeh však býva spravidla postupný a dlhodobý. Aktuálny nárast v porovnaní s uplynulým týždňom je 80 percent. Ak porovnáme júl 2022 a júl 2023, môžeme hovoriť o náraste 131 percent,” vysvetľuje šéf analytikov Heureka Group Michal Buzek.

Vyskočia príjmy až koncom roka?

Jeho slová, že efekt filmovej premiéry bude zrejme pre samotný produkt Barbie v predaji viditeľný skôr v dlhodobejšom horizonte, potvrdzuje aj magazín fortune.com. Ten totiž výrazný krátkodobý efekt na tržby spoločnosti Mattel neočakáva, ten by mohol prísť až koncom roka.

Faktorov je viacero. Jedným z nich je napríklad „zásobenie“ domácností hračkami počas pandémie covidu-19, kedy zostali deti na mesiace zatvorené doma. Aktuálne sa k tomu pridáva aj rast cien a postupný pokles disponibilných príjmov domácností. Analytici agentúry Bloomberg pritom len v prípade spoločnosti Mattel preto očakávajú, že v druhom štvrťroku jeho tržby klesnú až o 19 % na 1 miliardu dolárov.

Oficiálny trailer k filmu Barbie

Faktom však je, že Mattel zobral marketing okolo premiéry filmu vážne a podpísal až stovku partnerstiev napríklad s významnými odevnými značkami. Celé toto úsilie by pritom malo v konečnom dôsledku vygenerovať slušné dodatočné príjmy.

Analytik spoločnosti Financial Corp Drew Crum napríklad očakáva, že film o Barbie by mal Mattelu v tomto roku vygenerovať príjmy okolo 100 miliónov dolárov. Z toho by malo byť 75 miliónov dolárov z predaja hračiek, 13 miliónov dolárov z licencovania produktov a 11 miliónov dolárov z filmu.

Stálica na trhu s hračkami

Barbie pritom nie je iba tak hocijakou hračkou. Fenoménom je aj bez ohľadu na spomínanú filmovú adaptáciu najmä pre dekády, počas ktorých je pevne súčasťou trhu s hračkami. Dlhé roky patrí medzi najobľúbenejšie hračky na svete vôbec. Dostupná je už od roku 1959.

Hoci v začiatkom išlo vyslovene o bábiku pre dievčatá, dnes sú dostupné limitované edície, ktorých cena sa pohybuje v tisícoch až desaťtisícoch eur. Najdrahšie kúsky majú šperky z diamantov a obliekali ich najslávnejší módni návrhári všetkých čias. Svoju bábiku majú napríklad aj britská kráľovná Alžbeta II., Tina Turner či ikonický módny návrhár Karl Lagerfeld.

Medzi Slovákmi sa podľa Heureky teší obľube Barbie v tematických oblečeniach ako baletka alebo vo filmovom outfite. Rovnako vyhľadávané sú Barbie sady. „Medzi Slovákmi je aktuálne najvyhľadávanejšia Barbie morská panna, svietiaca baletka a prekvapujúco aj vianočná Barbie. Rovnako registrujeme zvýšený záujem o Kena. Priemerná cena bábiky sa pohybuje na úrovni 30 eur,“ dodáva Michal Buzek.

Viac o téme: Barbie , film , filmový priemysel , Heureka , hračky , Mattel , pandémia covid-19

Súvisiace články

Aktuálne správy