Výkon slovenského stavebníctva v máji klesol o 6,2 percenta, v apríli rástol

Výkon slovenského stavebníctva v máji reálne medziročne klesol o 6,2 percenta po aprílovom raste o deväť percent. Informoval o tom Štatistický úrad.

S výnimkou apríla tohto roka hodnota stavebných prác po zohľadnení inflácie klesá na Slovensku už od vlaňajšieho decembra. V máji stavebná produkcia v nominálnom vyjadrení dosiahla 622,2 milióna eur a po zohľadnení sezónnych vplyvov medzimesačne oproti aprílu klesla o 2,8 percenta.

Májové výsledky slovenského stavebníctva z hľadiska typov stavieb poznamenal hlavne viac než pätinový prepad na inžinierskych stavbách, medzi ktoré patria tiež diaľnice. Podľa štatistikov to bol najhorší výsledok od začiatku roka 2022. Práce na výstavbe budov klesli o 2,5 percenta.

V súhrne za prvých päť mesiacov tohto roka sa stavebná produkcia Slovenska znížila oproti rovnakému obdobiu vlaňajška o 4,9 percenta.

V Česku medziročný pokles stavebnej produkcie v máji zrýchlil na 6,8 percenta. Stavebná výroba v Česku tento rok medziročne stúpla iba vo februári, v ostatných mesiacoch klesala.

Viac o téme: Česko Česká republika ČR , inžinierske stavby , Slovensko , stavebná produkcia , stavebníctvo , výstavba diaľnic

Súvisiace články

Aktuálne správy