Výdavky v americkom stavebníctve vzrástli nad očakávania

Výdavky v americkom stavebníctve v októbri vzrástli, pričom tempo rastu prekonalo očakávania. Na druhej strane, údaje za september boli revidované výrazne smerom nadol. Uviedlo to koncom tohto týždňa americké ministerstvo obchodu, ktorého údaje zverejnil portál RTTNews.

Ministerstvo oznámilo, že výdavky v stavebnom sektore USA vzrástli v októbri o 0,6 % na ročnú mieru 2,027 bilióna USD (1,86 bilióna eur). Na porovnanie, v septembri sa tempo rastu výdavkov zvýšilo 0,2 %. Ministerstvo tak revidovalo údaje za september smerom nadol, keď pôvodne uvádzalo rast na úrovni 0,4 %.

Objem výdavkov v stavebníctve USA podporil v októbri najmä súkromný sektor, kde výdavky vzrástli o 0,7 %. V rámci tohto sektora sa výrazne zvýšili najmä výdavky v oblasti bytovej výstavby, a to o 1,2 %. Vzrástli aj výdavky v nebytovej výstavbe, avšak iba o 0,1 %.

V prípade verejného sektora sa stavebné výdavky v USA zvýšili o 0,2 %. Potiahli ich výdavky na výstavbu škôl, ktoré vykompenzovali pokles výdavkov na výstavbu diaľnic. Výdavky na výstavbu škôl vzrástli o 0,4 %, na výstavbu diaľnic klesli o 0,3 %.

Viac o téme: rast , Spojené štáty americké USA , stavebníctvo , výdavky

Súvisiace články

Aktuálne správy