Stavebná produkcia v auguste 2023 medziročne vzrástla o 4 percentá

Stavebná produkcia v auguste 2023 presiahla úroveň 660 miliónov eur a medziročne vzrástla o 4 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov, medzimesačne (v porovnaní s júlom 2023) bol výkon stavebných firiem nižší o 0,3 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Rozhodujúca domáca stavebná produkcia rástla už štvrtý mesiac po sebe, pričom v auguste 2023 sa medziročne zvýšila o 5,4 %. Najvýznamnejší vplyv na jej rast malo zvýšenie novej výstavby, vrátane rekonštrukcií a modernizácií o 10,8 %. Podielovo menej významné opravy a údržba boli medziročne nižšie o 7,5 %.

Z hľadiska výrobného zamerania už piaty mesiac v rade pretrvával medziročne vyšší objem prác na inžinierskych stavbách (vrátane výstavby ciest a diaľnic), a to až o viac ako 40 %. Naopak, podielovo dominantná výstavba budov pokračovala medziročne nižším tempom, aktuálne v auguste je v poklese o 11,2 %. Ten pretrváva už šesť mesiacov v rade.

Práce stavebných firiem vykonané v zahraničí spomalili

Práce stavebných firiem vykonané v zahraničí spomalili medziročne o 7 %, ich podiel na celkovej stavebnej produkcii dosahuje menej ako 10 %.

V súhrne za osem mesiacov roka 2023 produkcia stavebníctva dosiahla objem takmer 4,3 miliardy eur, čo v stálych cenách zodpovedalo medziročnému nárastu o 1,1 %. Rástla najmä tuzemská nová výstavba o 6,5 %, poklesli menšie opravy a údržba o 7,4 %.

V členení podľa výrobného zamerania od januára do augusta tohto roka v mínuse o 5,1 % skončila podielovo významnejšia výstavba budov, ale medziročný nárast o takmer 20 % vykázala stavebná produkcia realizovaná na inžinierskych stavbách. Objem stavebných prác v zahraničí bol v súhrne ôsmich mesiacov nižší o 6,1 %.

Viac o téme: budovy , cesty , rast , štatistika , stavby , stavebná produkcia

Súvisiace články

Aktuálne správy