Zisk potravinárskeho koncernu Danone sa vlani prepadol o viac než polovicu

Čistý zisk francúzskeho potravinárskeho koncernu Danone sa v minulom roku prepadol o viac než 50 %, napriek zvýšeniu tržieb. Výsledky výrazne ovplyvnil rast nákladov.

Najväčší výrobca jogurtov na svete v stredu uviedol, že jeho čistý zisk za rok 2022 dosiahol 959 miliónov eur. Oproti predchádzajúcemu roku to znamená pokles o 50,2 %. Avšak zisk bez započítania mimoriadnych položiek dosiahol 2,21 miliardy eur, čo predstavuje rast o 1,9 %.

Vývoj čistého zisku ovplyvnilo viacero faktorov. Okrem nákladov na reorganizáciu aj odpisy súvisiace s problémami firmy na ruskom trhu.

Tržby sa v minulom roku zvýšili o 13,9 % na 27,66 miliardy eur. Na organickej báze dosiahol rast 7,8 %, čím spoločnosť prekonala očakávania trhov, ktoré počítali s rastom tržieb na organickej báze o 7 %. Objem predaja pritom klesol, rast tržieb však umožnilo zvýšenie cien.

V poslednom kvartáli minulého roka vzrástli tržby Danone na organickej báze o 7 %. Rovnako tak prekonali odhady analytikov, ktorí počítali s rastom o 6,2 %.

Viac o téme: Danone , Francúzsko , potravinárstvo , tržby , zisk

Súvisiace články

Aktuálne správy