Washington chce strojnásobiť clá na čínsku oceľ a hliník dovážaný do USA

Americký prezident Joe Biden chce strojnásobiť clá uvalené na čínsku oceľ a hliník dovážaný do Spojených štátov. V stredu to podľa serveru CNBC oznámil Biely dom. Čínsky dovoz týchto kovov odsúdil ako nekalú konkurenciu, ktorá poškodzuje amerických pracovníkov. Výška cla teraz v priemere predstavuje 7,5 percenta.

Washington tiež oznámil, že začína vyšetrovanie „nekalých čínskych praktík v sektore stavby lodí, námornej dopravy a logistiky“. To je podľa agentúry AFP reakcia na žiadosť viacerých odborových organizácií v tomto odvetví.

Oznámenie prichádza šesť mesiacov pred prezidentskými voľbami. Podľa CNBC si Biden, ktorý sa usiluje o znovuzvolenie, musí zabezpečiť hlasy voličov v kľúčovom americkom štáte Pensylvánia. Tam má v stredu v Pittsburghu navštíviť sídlo odborového zväzu pracovníkov v ocele United Steelworkers (USW).

Demokratický prezident chce ľudí presvedčiť, že je najlepším spojencom zamestnancov a odborov. Nedávno získal podporu USW do volieb najmä vďaka svojmu odporu proti prevzatiu amerického oceliarskeho gigantu U.S. Steel japonskou spoločnosťou Nippon Steel.

Oznámenie Bieleho domu prichádzajú v čase intenzívnej rivality s Čínou. A to napriek obnovenému dialógu medzi oboma krajinami po návšteve americkej ministerky financií Janet Yellenovej v Číne v minulom týždni.

Viac o téme: Čína , clá , hliník , Joe Biden , oceľ , oceliarstvo , Spojené štáty americké USA , vyšetrovanie

Súvisiace články

Aktuálne správy