Vo Francúzsku ide do dražby plne pojazdné drevené auto Citroën 2CV

Vo Francúzsku sa na začiatku júna bude dražiť auto Citroën 2CV, ktoré je vyrobené z dreva. Odhadovaná predajná cena plne funkčného vozidla je 150 000 až 200 000 eur. Výroba stolárovi zabrala päť rokov, auto je poistené a prešlo technickou kontrolou, uviedla agentúra AFP.

Karoséria vychádza z modelu AZKA z roku 1955 a je celá z dreva ovocných stromov. Základ karosérie je z hrušiek a jabloní, dvere a kufor sú z čerešňového dreva, blatníky sú z orecha a palubná doska z brestového dreva. Sedačky sú potiahnuté sivou látkou. Drevená časť je na podvozku modelu Citroën Dyane z roku 1969 a auto poháňa benzínový motor s objemom 602 kubických centimetrov.

Stolár Michel Robillard robil drevené makety vozidiel pre značku Ferrari, do Citroënu 2CV sa pustil v roku 2011. „Strávil som s ním päť rokov života, 5000 hodín práce, vášne, dňom a niekedy aj nocou. 2CV potom vyšlo z mojej dielne v septembri 2017,“ uviedol Robillard. „Teraz je mi trochu smutno, v hlave už mám ale ďalší bláznivý projekt. Za 27 mesiacov vytvorím DS21 Cabriolet coupé Chapron, aby som oslávil 70. výročie značky DS,“ dodal stolár, ktorý je už v dôchodku.

Očakáva sa prekonanie rekordu

„Je to jediné drevené auto na svete, ktoré je plne funkčné. Je to úplne ojedinelá aukcia, je to unikátne auto a zároveň umelecký predmet,“ uviedol Aymeric Rouillac z aukčnej siene.

Odhad predajnej ceny vychádza z doteraz najdrahšieho predaného exemplára rovnakého modelu, ktorý sa vydražil za 176 000 eur. Aukčná sieň ale odhaduje, že tento rekord by na dražbe 4. júna v Montbazóne mohol padnúť.

Viac o téme: aukcia, autá, Citroën, dražba, Francúzsko

Súvisiace články

Aktuálne správy