Vlaňajší predaj vakcíny spoločnosti Moderna proti COVID-19 splnil cieľ

Americká farmaceutická a biotechnologická spoločnosť Moderna v pondelok zverejnila predbežné výsledky tržieb za vakcínu proti ochoreniu COVID-19 v roku 2023 vo výške 6,7 miliardy USD. Prekonala tak spodnú hranicu svojej celoročnej prognózy, pričom zopakovala svoj cieľ vrátiť sa k rastu predaja v roku 2025. Informuje správa Reuters.

Vlani v novembri pritom Moderna varovala, že dosiahne iba dolnú hranicu prognózovaného rozsahu tržieb v pásme 6 až 8 miliárd USD. Dopyt po vakcínach proti ochoreniu COVID-19 prudko klesol od roku 2021, keď boli prvýkrát dostupné.

Moderne sa však vlani podarilo zvýšiť svoj podiel na americkom trhu vakcín proti ochoreniu COVID-19 na úkor konkurenčnej spoločnosti Pfizer na 48 % z 37 % v roku 2022. 

Tržby vo výške 4 miliardy USD

Spoločnosť tento rok očakáva tržby vo výške približne 4 miliardy USD z vakcíny proti COVID-19 a vakcíny na respiračný syncyciálny vírus (RSV). Počíta pritom s tým, že regulačné úrady v 1. polroku schvália vakcíny RSV.

Predpokladá tiež, že v roku 2024 oznámi údaje o očkovaní novou generáciou vakcín proti ochoreniu COVID-19 a kombinovanou vakcínou proti chrípke a COVID-19. Výrobca vakcín má v úmysle v roku 2024 požiadať o regulačné schválenie pre svoje vakcíny proti sezónnej chrípke, ktoré v poslednej fáze skúšok vyvolali silnejšiu imunitnú odpoveď proti všetkým štyrom kmeňom A a B vírusu v porovnaní s tradičnými vakcínami proti chrípke.

Viac o téme: americký dolár USD , pandémia covid-19 , predaj , vakcíny

Súvisiace články

Aktuálne správy