Narazil fenomén Tesla na svoj strop? Muskova automobilka chystá masívne prepúšťanie!

, TASR/red

Americký výrobca elektromobilov Tesla prepustí viac ako 10 percent svojej globálnej pracovnej sily.

Ako sa uvádza v internom e-maili, ktorý v pondelok rozposlal zamestnancom generálny riaditeľ Tesly Elon Musk, spoločnosť vykonala „dôkladnú revíziu organizácie“. Výsledné rozhodnutie jej umožní, aby bola štíhlejšia a inovatívnejšia, čo prinesie ďalší „cyklus rastovej fázy“.

Dodal, že Tesla vyvíja „niektoré z najrevolučnejších technológií v oblasti automobilov, energetiky a umelej inteligencie“ a vopred poďakoval zostávajúcim zamestnancom za „ťažkú prácu, ktorá je pred nimi„.

Informácie z internej firemnej komunikácie nasledovali potom, čo na verejnosť v pondelok prenikli informácie o údajnom pláne automobilky Tesla prepustiť až 20 percent pracovnej sily. Uviedli to spravodajské weby Electrek a Business Insider s odvolaním sa na zamestnancov spoločnosti.

Niekoľko zamestnancov Tesly médiám povedalo, že sa v automobilke šíria klebety o prepustí značného počtu ľudí, pričom podľa niektorých zdrojov by to postihlo až 20 percent pracovnej sily. Tesla totiž zápasí so zhoršujúcim sa predajom.

Radi testujete vaše vedomosti?
Viac podobných kvízov nájdete na tejto stránke

Podľa oboch webov v texaskej Gigafactory kolujú zvesti, že výrobca elektromobilov by mohol oznámiť prepúšťanie už tento týždeň. Robotníkov znepokojilo aj prepúšťanie v továrni vo Fremonte.

V správe Electrek sa uvádza, že prepúšťanie môže zasiahnuť až 20 % zamestnancov, zatiaľ čo Business Insider informoval, že Tesla už skrátila výrobné zmeny v Cybertruck.

Prudký pokles dodávok

Správy prichádzajú po tom, ako najhodnotnejšia automobilka na svete zaznamenala prudký pokles dodávok v 1. štvrťroku 2024 v dôsledku slabnúceho dopytu a zvýšenej konkurencie v Číne, na jednom z jej najväčších trhov.

Globálny dopyt po elektrických vozidlách sa zmiernil, keďže klienti obmedzili veľké nákupy vzhľadom na zhoršujúce sa ekonomické podmienky. Oživenie popularity hybridných modelov v uplynulom roku zasiahlo tiež dopyt po čisto elektrických vozidlách.

Chceli by ste vlastniť elektromobil Tesla?

Tesla začiatkom tohto roka inštruovala manažérov, aby identifikovali najdôležitejšie úlohy. Automobilka v priebehu minulého roka znížila ceny svojich vozidiel, najmä v Číne, aby podporila odbyt. To však prinieslo len obmedzené zvýšenie predaja.

Nižšie výrobné ciele

Výrobca elektrických vozidiel si na rok 2024 stanovil nižšie výrobné ciele vzhľadom na slabší dopyt. A údajne zrušil tiež plány na nízkonákladový elektromobil.

Tesla však zároveň predstavila plány na autonómne riadenie a technológiu umelej inteligencie, aby tento pokles vyrovnala. Generálny riaditeľ Elon Musk nedávno povedal, že prvý robotický taxík predstaví automobilka v auguste tohto roka. Musk z poklesu predaja obviňuje tiež vysoké úrokové sadzby a slabšiu globálnu ekonomiku. 

Viac o téme: ciele , Elon Musk , práca , prepúšťanie , Tesla , zamestnanie

Súvisiace články

Aktuálne správy