Sladovniam ročne chýba minimálne 60 000 ton sladovníckeho jačmeňa

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu (SZVPS) upozorňuje na chýbajúcu podporu pestovateľov sladovníckeho jačmeňa zo strany štátu. Výkonný riaditeľ združenia Vladimír Machalík poukazuje na skutočnosť, že napriek dobrým podmienkam na jeho pestovanie sladovniam na Slovensku ročne chýba 60 000 až 80 000 ton sladovníckeho jačmeňa. Ten je potrebné dovážať z Českej republiky alebo Maďarska.

Z hľadiska pestovania sladovníckeho jačmeňa je Slovensko významná krajina, ktorá patrí medzi najvýznamnejších exportérov sladu na svete. Slovenské sladovne však každoročne pociťujú jeho nedostatok. Sladovnícky jačmeň pestuje ročne približne 400 pestovateľov na ploche zhruba 115 000 hektárov. Predseda sladovníckej sekcie SZVPS Tomáš Ševčík v tomto roku očakáva päťpercentný nárast pestovateľských plôch oproti minulému roku, predovšetkým u pestovateľských plôch jarného jačmeňa. „Stále je však priestor na navýšenie pestovateľských plôch v našich podmienkach o 12 000 až 15 000 hektárov,“ skonštatoval.

SZVPS združuje sladovne, ktoré pôsobia na Slovensku. „Na Slovensku funguje 102 pivovarov a sedem sladovní vrátane najväčšej sladovne v strednej Európe. Sladovnícko-pivovarnícky sektor je štvrtým najvýznamnejším sektorom v slovenskom potravinárstve s ročnými tržbami približne 400 milión eur,“ skonštatoval Machalík.

Viac o téme: jačmeň , pivo , pivovary , poľnohospodárstvo , sladovníctvo , Slovensko

Súvisiace články

Aktuálne správy