PRIESKUM Priamy nákup áut do vozových parkov preferuje 41 % spoločností

Spoločnosti na Slovensku sa pri zaobstarávaní áut do svojich vozových parkov najčastejšie rozhodnú pre priamy nákup, a to v 41 %. Operatívny lízing využíva 33 % firiem, ďalších približne 15 % spoločností financuje svoj vozový park cez finančný lízing a 11 % využíva úvery na vozidlá. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Arval Slovakia, do ktorého sa zapojilo 250 firiem na Slovensku.

Firmy v Európe využívajú v priemere prvé tri možnosti financovania vozidiel približne rovnako ako na Slovensku. Priamy nákup áut si v Európe vyberá 30 %, 29 % spoločností sa rozhoduje pre operatívny lízing a rovnako ďalších 29 % firiem využíva finančný lízing. Približne 9 % firiem financuje vozový park cez úver.

Využívanie operatívneho lízingu

„V nasledujúcich troch rokoch pritom plánuje zaviesť alebo zvýšiť využívanie operatívneho lízingu 18 % firiem na Slovensku,“ uviedol generálny riaditeľ Arval Slovakia Marian Burian s tým, že v rámci Európy má takýto zámer 34 % spoločností.

Z prieskumu tiež vyplýva, že slovenské spoločnosti veria v úspech svojich vozových parkov. Deväť z desiatich firiem verí, že ich vozový park zostane v nasledujúcich troch rokoch stabilný alebo sa rozrastie. Najčastejším dôvodom, a to v 54 %, na očakávanie rastu vozového parku je skutočnosť, že spoločnosť rastie alebo vyvíja novú aktivitu, ktorá si vyžaduje firemné vozidlá.

Priemerná dĺžka vlastníctva vozového parku je takmer 7 rokov

„Pre 51 % spoločností sú to dôvody, ktoré súvisia s ľudskými zdrojmi. Napríklad ide o nábor nových talentov či zámer udržať si zamestnancov,“ priblížila spoločnosť Arval. Slovenské spoločnosti v porovnaní s európskym priemerom majú dlhší životný cyklus vozidiel. Na Slovensku je priemerná dĺžka vlastníctva vozového parku 6,7 roka, v Európe je to 5,6 roka. Zvýšenie možnosti práce z domu nemalo podľa Arvalu zásadný vplyv na mobilitu.

Viac o téme: autá , automobilový priemysel , nákup , vozový park

Súvisiace články

Aktuálne správy