Predaj nových áut v Európskej únii v marci klesol

Predaj nových áut v Európskej únii (EÚ) sa v marci znížil, prvýkrát v tomto roku a najviac od júla 2022. Ukázali to vo štvrtok údaje Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA).

Minulý mesiac v EÚ zaregistrovali približne 1,03 milióna nových osobných automobilov, čo bolo o 5,2 % menej ako v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Situáciu ovplyvnili aj veľkonočné sviatky koncom marca, keď boli predajne zatvorené.

Väčšina trhov v EÚ zaznamenala v marci pokles predaja vrátane Nemecka (-6,2 %), Španielska (-4,7 %), Talianska (-3,7 %) a Francúzska (-1,5 %).

Za prvé tri mesiace roka sa počet registrácií zvýšil o 4,4 % na takmer 2,8 milióna vozidiel. Najviac sa pritom zvýšil predaj áut vo Francúzsku a Taliansku (zhodne o 5,7 %), po ktorých nasledovali Nemecko (4,2 %) a Španielsko (3,1 %).

Predaj elektromobilov na batérie klesol v marci medziročne o 11,3 percenta

Aj keď Európa plánuje do roku 2035 zakázať predaj nových áut so spaľovacím motorom, predaj elektromobilov na batérie klesol v marci medziročne o 11,3 %. Ale registrácie hybridných elektrických vozidiel vzrástli o 12,6 %, najmä v dôsledku silného predaja vo Francúzsku a Taliansku. Podiel hybridných áut na trhu v EÚ sa tak v marci 2024 zvýšil na 29 % z 24,4 % pred rokom.

Registrácie áut troch najväčších európskych výrobcov sa v marci znížili, a to v prípade Volkswagenu o 9 %, Stellantisu o 12,6 % a Renaultu o 2,1 %.

Skupina Volkswagen, ktorej patria aj automobilky Audi, Škoda a Seat, zostala najväčším predajcom áut v Európe, hoci jej podiel na trhu klesol o 0,8 bodu na 24,9 %. Koncern Stellantis (Peugeot, Citroën, Fiat) tiež stratil 0,4 bodu a jeho podiel sa znížil na 18,9 %.

Zisky si pripísala Toyota špecializujúca sa na hybridy

Zisky si pripísala Toyota, ktorá sa špecializuje na hybridný pohon. Jej predaj v marci vzrástol o 18,4 % a podiel na trhu v EÚ stúpol o 1,1 bodu na 8,1 %.

Predaj nových vozidiel v EÚ, Británii a Európskom združení voľného obchodu (EFTA) v marci klesol o 2,8 % na 1 383 410 áut, a to napriek nárastu predaja v Británii o 10,4 %, ukázali údaje ACEA.

Viac o téme: autá , Európska únia EÚ , Európske združenie výrobcov automobilov ACEA , predaj áut

Súvisiace články

Aktuálne správy