Mazda MX-5 je ikonou medzi športovými vozmi

Keď sa 10. februára 1989 predstavila na chicagskom autosalóne prvá generácia športového vozidla Mazda MX-5 Miata, nikto netušil, že sa nový voz stane ikonou medzi športovými modelmi a bude patriť medzi najpredávanejšie športiaky na svete. Za celú jeho éru sa ho celosvetovo predalo skoro 1,1 milióna kusov a napríklad v Európe ich našlo domov okolo 370 tisíc.

Od svojej chicagskej premiéry sa tento športový dvojmiestny automobil veľmi dobre uviedol nielen na americkom, ale aj japonskom, austrálskom a neskôr aj európskom trhu. Od roku 2015 sa vyrába už štvrtá generácia týchto ľahkých dvojmiestnych roadsterov.

Za ideou nového vozidla stál Bob Hall, bývalý americký novinár s láskou k britským športovým vozidlám, ktorý vedel po japonsky. Keď začal v roku 1981 pracovať v plánovacom oddelení americkej pobočky Mazdy, predniesol tam svoj nápad na cenovo nenáročný dvojmiestny športiak. Jeho plán sa začal realizovať na jeseň roku 1983, finálny dizajn auta bol schválený v septembri 1987.

Krátko po svojej premiére začal kabriolet japonskej značky zbierať jedno ocenenie za druhým a dodnes ich má na svojom konte viac než 70.

Viac o téme: automobilky, Japonsko, luxusné športové autá, Mazda, predaj áut, výroba áut

Súvisiace články

Aktuálne správy