Konflikt v Sudáne zastavil export arabskej gumy, dôležitej aj v potravinárstve

Vývoz arabskej gumy zo Sudánu sa po vypuknutí konfliktu medzi znepriatelenými vojenskými frakciami v apríli zastavil. Arabská guma je dôležitou zložkou pri výrobe liečiv, kozmetiky a potravinárskych produktov a Sudán je jej najväčším vývozcom. To vyvoláva obavy z celosvetového nedostatku tejto suroviny, uviedla agentúra Bloomberg.

Sudán sa na celosvetových dodávkach arabskej gumy podieľa zhruba dvoma tretinami. Guma sa používa ako emulgátor, lepidlo alebo spojivo v rade produktov, od plnených sušienok Pop-Tarts firmy Kellogg po limonády firmy PepsiCo. Spoločnosť Quality House vyváža túto stromovú živicu do Nemecka a jej šéf Ibrahím Abubakr uviedol, že viac ako 50 000 ton, teda zhruba polovicu ročnej sudánskej produkcie, teraz kvôli konfliktu nemožno vyviezť. Zásoby sú v skladoch alebo u výrobcov.

Arabská guma je živica, ktorá sa získava z konárov stromov akácie rastúcich v sudánskej savane. Tie sa nachádzajú v 12 z celkovo 18 štátov tejto africkej krajiny. Je to prírodný emulgátor spájajúci látky, ktoré sa zle miešajú. Alternatívou arabskej gumy sú škroby, tie však nezachovávajú tak dobre chuť a ich použitie môže skrátiť trvanlivosť výrobku.

Sklady sa nachádzajú v ohniskách konfliktu

Väčšina sudánskych skladov sa nachádza v hlavnom meste Chartúm a blízkom meste Omdurmán, dvoch ohniskách konfliktu. Navyše arabskú gumu zo štátov Severný Kurdufán a Modrý Níl nie je možné poslať na vývoz do Chartúmu alebo prístavu Port Sudán pri Červenom mori, pretože tranzitné trasy vedú cez oblasti, ktoré sú sužované pokračujúcimi bojmi.

Sudán zvýšil produkciu arabskej gumy v rámci snahy o vytvorenie alternatívnych zdrojov príjmov, keď sa pred 12 rokmi oddelil Južný Sudán, kde zostali tri štvrtiny rezerv ropy bývalej zlúčenej krajiny. Význam arabskej gumy pre západné trhy dokonca spôsobil, že ju Spojené štáty vyňali z obchodného embarga, ktoré bolo na Sudán prvýkrát uvalené v roku 1997 kvôli údajnej podpore terorizmu.

Hamburské Združenie pre medzinárodnú propagáciu gumy v apríli uviedlo, že sa nedomnieva, že dodávky arabskej gumy sú bezprostredne ohrozené, pretože podniky majú tendenciu udržiavať si vysoké zásoby. Medzery v dodávkach by podľa združenia mohli pomôcť zaplniť producenti v Čade a Nigérii.

Viac o téme: Afrika, arabská guma, export, potravinárstvo, Sudán, suroviny, vojna, vývoz

Súvisiace články

Aktuálne správy