India zvýši dodávky koksovateľného uhlia z Ruska

India zvýši dovoz koksovateľného uhlia z Ruska. Dodávky od jej hlavného dodávateľa, ktorým je Austrália, totiž klesajú a oceliarne sa stretávajú s prudkým rastom cien. S odvolaním sa na tri vládne zdroje a zástupcov odvetvia to v utorok uviedla agentúra Reuters. Koksovateľné uhlie je dôležitou surovinou na výrobu ocele a India je druhým najväčším výrobcom surovej ocele na svete.

Oceliarne v Indii sa stretávajú s nerovnomernými dodávkami koksovateľného uhlia z Austrálie. Na ročnom dovoze do Indie, ktorý predstavuje 70 miliónov ton, sa koksovateľné uhlie zvyčajne podieľa viac ako polovicou. V októbri navyše ceny austrálskeho koksovateľného uhlia stúpli o 50 percent na viac ako 350 dolárov za tonu. Na vine je viac faktorov, hlavne odstávky kvôli údržbe, nižšie dodávky z Queenslandu a pomalšia vlaková sieť.

Austrália tento mesiac ubezpečila Indiu o stabilných dodávkach uhlia. Avšak India sa podľa zdrojov chce poobzerať aj mimo Austrálie a rozšíriť svojich dodávateľov surovín. Vlani sa indické oceliarne snažili zvýšiť dodávky koksovateľného uhlia z Ruska, dodávky ale negatívne ovplyvnili prísne hospodárske sankcie voči Moskve zavedené kvôli vojne na Ukrajine. Indickým odberateľom a ruským dodávateľom sa však podarilo vyriešiť platobné mechanizmy, takže oceliarne v Indii sa teraz chystajú dodávky koksovateľného uhlia zvýšiť, dodali zdroje. Ruské dodávky sú lacnejšie ako austrálske a niektorí ruskí dodávatelia sú ochotní ceny ešte znížiť.

„Zľavy a platby v rupiách pomohli (indickým) spoločnostiam pozrieť sa na Rusko ako na alternatívny zdroj,“ uviedol vládny zdroj oboznámený so situáciou.

V septembri popredné ruské banky Sberbank a VTB uviedli, že sa im darí ľahšie prevádzať indické rupie na ruble. To pomáha vývozcom získať prístup k finančným prostriedkom, ktoré fakticky uviazli v Indii. Rupie nie je plne zameniteľnou menou.

Viac o téme: dovoz , India , meny , oceľ , oceliarstvo , Rusko , sankcie , uhlie , vývoz

Súvisiace články

Aktuálne správy