G7 musí postupovať jednotne proti nadmernej výrobnej kapacite Číny

Skupina G7, siedmich najvyspelejších ekonomík sveta, musí postupovať jednotne proti nadmernej výrobnej kapacite Číny v kľúčových priemyselných odvetviach, ako sú batérie pre elektromobily. Uviedol to v stredu francúzsky minister financií Bruno Le Maire pred stretnutím so svojimi kolegami z G7. Informuje správa Reuters.

Keďže čínske firmy v dôsledku nadmernej kapacity zaplavujú Európu lacným dovozom, Le Maire plánuje na stretnutí G7 v severnom Taliansku vyzvať na vybalansovanie obchodných vzťahov s Čínou.

„Vzhľadom na túto nadmernú kapacitu je životne dôležité, aby sa G7 a Európa zjednotili. Európa musí potvrdiť svoju ekonomickú silu,“ povedal novinárom Le Maire. Francúzsko a Nemecko zaujímajú totiž čoraz odlišnejšie postoje voči Číne, pričom Berlín nechce narušiť obchodné vzťahy s ázijskou krajinou, ktorá je hlavným exportným trhom nemeckých firiem.

Le Maire novinárom ďalej povedal, že G7 potrebuje zaujať spoločný postoj aj k zmrazeným ruským aktívam. Francúzsko je podľa neho pripravené pracovať na návrhu USA a použiť ich na zabezpečenie pomoci Ukrajine. Francúzsky minister poukázal tiež na rastúcu ekonomickú divergenciu medzi Európou a USA a vyhlásil, že Európa sa potrebuje „prebudiť z ekonomickej letargie“ a zdvojnásobiť tempo rastu v nasledujúcich rokoch.

Viac o téme: Čína , ekonomika , G7 , priemysel , Ukrajina , USA , výroba

Súvisiace články

Aktuálne správy