Zabudnite na Nemecko či Japonsko: Svet má nového lídra vo vývoze automobilov

Po reštrikciách spôsobených pandémiou vírusu covid-19 je čínska výroba opäť v plnom prúde. Aj vďaka tomu sa Čína stala svetovým lídrom exportu vozidiel. Číne nahráva do karát najmä stále rastúci dopyt po elektrických automobiloch, či sankcie uvalené na Ruskú federáciu.

Ako uvádza portál BBC, s odvolaním sa na oficiálne Čínske zdroje po tom ako sa minulý rok dostal čínsky export automobilov na druhú pozíciu, hlási Čína ďalší posun. Počas prvých troch mesiacov prebiehajúceho roku Čína predstihla aj vedúce Japonsko. Počet vyvezených vozidiel dosiahol počas prvého štvrťroka 1,07 milióna. V porovnaní s prvým kvartálom minulého roka tak ide o nárast o 58 percent.

Medzi hlavné faktory podieľajúce sa na raste exportu čínskych vozidiel patrí najmä zvýšený dopyt zo strany Ruska, či stále rozvíjajúci sa trh elektrických vozidiel. Rusko vytvára zvýšený dopyt nielen po autách poháňaných na elektrinu ale aj po vozidlách so spaľovacími motormi. Európske automobilky totiž ukončili svoje obchodné pôsobenie na území Ruska, po tom čo Rusko zaútočilo na Ukrajinu.

Čína vedie aj vo výrobe elektrických vozidiel

Čína si taktiež drží prvenstvo vo výrobe elektrických automobilov. V nasledujúcich rokoch sa očakáva, že náskok na čele sa bude navyšovať. Medzi najpopulárnejších výrobcov v krajine patrí čínsky konkurent americkej Tesly s názvom Build Your Dream (BYD), či automobilky známe skôr na ázijskom kontinente. Ide napríklad o SAIC-GM-Wuling, SAIC Motor alebo Chery automobile.

Viac o téme: auto, automobilka, automobilky, automobilový priemysel, automobily, BYD, Čína, elektromobilita, elektromobily, export, Japonsko, Nemecko, Rusko, sankcie, vývoz

Súvisiace články

Aktuálne správy