Carlsberg sa v prvom polroku vrátil k zisku

Dánsky pivovar Carlsberg v stredu oznámil, že sa v prvom polroku 2023 dostal z červených čísiel a vrátil sa k zisku. Pivovar, ktorý sa snaží opustiť Rusko, podporili vyššie ceny aj objem predaja.

Tretí najväčší pivovar na svete zaznamenal za prvých šesť mesiacov 2023 čistý zisk 3,5 miliardy dánskych korún (469,68 milióna eur) po strate 5,3 miliardy DKK v minulom roku, ktorá súvisela s jeho rozhodnutím odísť z Ruska.

Tržby pivovaru v 1. polroku vzrástli o 6,6 % na 37,79 miliardy DKK, pričom ich zasiahli nepriaznivé menové pohyby. Takzvané organické tržby sa zvýšili o 11,2 %.

Carlsberg zaznamenal rast predaja vo všetkých kľúčových regiónoch: v západnej Európe (o 9,2 %), strednej a východnej Európe (o 16,3 %) a v Ázii (o 11,7 %). Objem predaja sa zvýšil tiež, a to o 0,8 %.

Spoločnosť uviedla, že zvyšuje svoju prognózu pre tento rok

V utorok (15. 8.) spoločnosť Carlsberg uviedla, že zvyšuje svoju prognózu pre tento rok. Najnovšie tak očakáva, že jej prevádzkový zisk vzrastie o 4 % až 7 % namiesto predtým odhadovaného poklesu o -2 % až rastu o 5 %.

Spoločnosť v júni oznámila, že konečne našla kupca pre svoje ruské prevádzky, kde zamestnávala 8400 ľudí a od roku 2000 vlastní ruskú značku Baltika. Necelý mesiac po oznámení však vydala vláda v Moskve 16. júla dekrét o prevzatí kontroly nad ruskými aktívami Carlsbergu a francúzskeho giganta Danone.

„Posudzujeme situáciu a právne dôsledky tohto veľmi neočakávaného kroku a budeme sa snažiť ochrániť naše aktíva a hodnotu podniku,“ povedal generálny riaditeľ Cees’t Hart, ktorý do konca 3. štvrťroka odíde do dôchodku.

Mnohé nadnárodné spoločnosti opustili Rusko a ďalšie tam pozastavili svoju činnosť

Od ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára 2022 a ekonomických sankcií západu proti Moskve mnohé nadnárodné spoločnosti opustili Rusko a ďalšie tam pozastavili svoju činnosť.

V apríli Moskva prevzala kontrolu nad ruskou dcérskou spoločnosťou fínskej energetickej skupiny Fortum a zosadila jej generálneho riaditeľa v krajine.

Viac o téme: Carlsberg , Dánsko , pivo , pivovary , potravinárstvo , tržby , zisk

Súvisiace články

Aktuálne správy