Výnosy amerických dlhopisov vo štvrtok vzrástli

Výnosy dlhopisov vlády USA vo štvrtok vzrástli. Investori totiž po nových komentároch predstaviteľov americkej centrálnej banky (Fed) prehodnocujú svoje očakávania týkajúce sa ďalšieho vývoja úrokových sadzieb.

Vo štvrtok predpoludním výnosy 10-ročných amerických dlhopisov stúpli o takmer 3 bázické body na 4,2259 %. Výnosy 2-ročných dlhopisov sa zvýšili o viac ako 6 bázických bodov na 4,6324 %.

Investori prehodnocujú vyhliadky menovej politiky v USA a čakajú na nové údaje z ekonomiky. Zvýšila sa predovšetkým neistota týkajúca sa otázky toho, kedy a koľkokrát Fed v tomto roku zníži úrokové sadzby. Doteraz obchodníci na 60 % počítali s prvým uvoľnením menovej politiky v júni.

Sadzby možno budú musieť zostať na vyššej úrovni dlhšie

Guvernér Fedu Christopher Waller však v stredu (27. 3.) vyhlásil, že centrálna banka sa so znižovaním úrokových sadzieb nebude „ponáhľať“ a dodal, že nedávne ekonomické údaje naznačujú, že sadzby možno budú musieť zostať na vyššej úrovni dlhšie.

Podľa Wallera aktuálne údaje signalizujú, „že je rozumné držať kľúčovú sadzbu na súčasnej reštriktívnej úrovni možno dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo, aby sme pomohli, že inflácia zostane na udržateľnej trajektórii smerom k 2 %“.

Viac o téme: centrálne banky , dlhopisy , Federálny rezervný systém Fed , Spojené štáty americké USA , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy