Visa a Mastercard sa chystajú zvýšiť obchodníkom poplatky

Americkí vydavatelia platobných kariet Visa a Mastercard sa chystajú zvýšiť poplatky, ktoré niektorým obchodníkom účtujú za prijímanie kariet ich zákazníkov. Píše o tom na svojom webe denník The Wall Street Journal (WSJ), podľa ktorého by obchodníci mohli ročne platiť 502 miliónov dolárov navyše.

Zdroje WSJ uvádzajú, že zmeny v poplatkoch by mali začať platiť od októbra, respektíve od apríla. Zvýšenie poplatkov sa spravidla bude týkať nákupov na sieti, uviedol americký list.

Nakupujúci medzibankové poplatky takmer nevnímajú. Obchodníci – od veľkých online predajcov až po kaviarne na rohu – o ne ale s kartovými spoločnosťami vedú spory.

Medzibankový poplatok je poplatok, ktorý obchodník platí banke, ktorá kartu vydala, a to vždy, keď spotrebiteľ kartu použije. Regulačné úrady už skôr uviedli, že zvýšenie poplatkov, ktoré obchodníci platia vydavateľom kariet, sa zvyčajne prenáša na spotrebiteľov.

Viac o téme: bankové poplatky , Mastercard , obchodníci , platobné karty , poplatky , spotrebitelia , The Wall Street Journal

Súvisiace články

Aktuálne správy