Úspory v druhom pilieri presiahli 13 miliárd eur

Aktuálna hodnota spravovaného majetku úspor v druhom pilieri je viac ako 13 miliárd eur. V garantovaných dôchodkových fondoch je uložených 53 % objemu úspor, v negarantovaných 47 %. Informovala o tom Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS). V druhom pilieri si na dôchodok sporí takmer 1,8 milióna občanov. Od začiatku roka vstúpilo do druhého piliera viac ako 35 000 pracujúcich. Takmer všetky dôchodkové fondy sú od začiatku roka 2023 v zisku.  

„Za nárastom úspor sporiteľov stoja nielen ich nové príspevky, ale aj zhodnotenie jednotlivých fondov. Takmer všetky dôchodkové fondy sú od začiatku roka 2023 v zisku, pričom rast je silný predovšetkým v indexových a akciových fondoch,“ uviedol Miroslav Kotov, predseda ADSS. V prípade sporenia v druhom pilieri sa povinné odvody, ktoré platí zamestnávateľ, „štiepia“ na prvopilierové a druhopilierové.

Sporiteľ získa osobný účet v prípade druhého piliera. Peniaze spravuje dôchodková správcovská spoločnosť, za správu si účtuje 0,45 eura z objemu úspor ročne. V nasledujúcich dvoch rokoch klesne táto čiastka na 0,4 %. Od mája tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Fyzické osoby, ktorým vznikne prvé dôchodkové poistenie, tak automaticky vstupujú do druhého piliera.

Viac o téme: ADSS , druhý pilier , úspory

Súvisiace články

Aktuálne správy