Turecká líra sa pred prezidentskými voľbami prepadla na rekordné minimum

Turecká líra sa pred víkendovými prezidentskými voľbami prepadla na rekordné minimum. Za dolár sa ráno prechodne platilo aj 20 lír, kým sa mena odpútala od dna. Štvrtkové obchodovanie líra uzavrela na 19,8695 líry za dolár a tento rok zatiaľ oslabila o 6,4 percenta.

V Turecku sa cez víkend rozhodne, či súčasný prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý krajine vládne už 20 rokov, získa ďalší mandát. Erdogan bol v prvom kole hlasovania výrazne pred svojím hlavným rivalom Kemalom Kiliçdarogluom. Štrnásteho mája len tesne nezískal viac ako 50 percent hlasov, ktoré potreboval, aby sa vyhol nedeľnému druhému kolu.

Dopyt po tureckej mene na devízových trhoch pred voľbami prudko vzrástol kvôli očakávaniu, že líra bude naďalej oslabovať. V roku 2021 stratila turecká mena 44 percent svojej hodnoty a vlani asi 30 percent.

Tohtoročné straty líry z veľkej časti prišli po ničivých februárových zemetraseniach, ktoré zabili viac ako 50 000 ľudí a spôsobili značné škody v rozsiahlej oblasti južného Turecka. Od hlasovania zo 14. mája turecká mena oslabila o viac ako dve percentá.

Viac o téme: Turecko, voľby

Súvisiace články

Aktuálne správy