Turecká centrálna banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu nezmenenú

Turecká centrálna banka na svojom májovom zasadnutí ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu stabilnú, už druhý mesiac po sebe, aj keď krajina zápasí s prudko rastúcou infláciou.

Výbor pre menovú politiku vo štvrtok uviedol, že sa rozhodol nechať kľúčovú úrokovú sadzbu na úrovni 50 %, ale naďalej veľmi pozorne sleduje inflačné riziká.Banka pred lokálnymi voľbami, ktoré sa konali 31. marca, nečakane zvýšila kľúčový úrok zo 45 % na 50 %, keďže vysoká inflácia stále spôsobuje problémy vláde prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.Medziročná miera inflácie v Turecku v apríli stúpla na 69,8 % z marcových 68,5 %.

Recep Tayyip Erdogan

Menový výbor preto pozorne sleduje infláciu a vplyv prísnej menovej politiky centrálnej banky na úvery a dopyt. Podľa predstaviteľov výboru inflačné tlaky pretrvávajú v dôsledku vysokých cien potravín a služieb a aj geopolitických rizík.Pri pohľade do budúcnosti bude centrálna banka pokračovať v prísnej menovej politike, kým nedosiahne výrazný pokles inflácie. Ak sa inflácia zhorší, jej politika sa bude ďalej sprísňovať.Cieľom banky je stlačiť infláciu na 5 % v strednodobom časovom horizonte, robiť rozhodnutia založené na údajoch z ekonomiky a využívať všetky dostupné nástroje na zabezpečenie cenovej stability, uvádza sa vo vyhlásení.

Turecký minister financií Mehmet Simsek v stredu (22. 5.) povedal, že inflácia dosiahne v máji svoj vrchol a potom začne klesať.„Od letných mesiacov bude inflácia veľmi rýchlo klesať,“ povedal pre turecké médiá.Vláda tento mesiac oznámila trojročný plán úsporných opatrení zameraných na zníženie verejných výdavkov s cieľom znížiť infláciu. Turecko okrem iných opatrení obmedzí nábor štátnych zamestnancov a výdavky na ich dopravu.

Viac o téme: centrálna banka , inflácia , Recep Tayyip Erdogan , Turecko , úroková sadzba

Súvisiace články

Aktuálne správy