Taliansky parlament odmietol reformu mechanizmu ESM

Dolná komora talianskeho parlamentu vo štvrtok zamietla návrh opozície na schválenie reformy záchranného fondu eurozóny. Taliansko ako jediný členský štát Európskej únie doteraz neodsúhlasilo zmeny v Európskom mechanizme pre stabilitu (EMS), ktorý vznikol v roku 2012 v rámci podporných opatrení po finančnej kríze. Informuje správa agentúry AFP. 

Reforma navrhnutá v roku 2021 posilňuje finančnú silu fondu a rozširuje jeho právomoci pri dohľade nad krajinami, ktoré čerpajú pomoc. Vo štvrtok sa hlasovalo o návrhu, ktorý predložili poslanci opozičnej Demokratickej strany. Ratifikáciu odmieta strana Bratia Talianska premiérky Giorgie Meloniovej aj strana Liga vicepremiéra Mattea Salviniho.

Tretí koaličný partner v Meloniovej vláde, strana Forza Italia zosnulého expremiéra Silvia Berlusconiho, sa zdržala hlasovania. Návrh v dolnej komore parlamentu odmietlo 184 poslancov, za bolo 72 a 44 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania.

Úlohou ESM bolo poskytovať záchranné úvery štátom, ktoré sa ocitnú v problémoch. Čerpanie úverov bolo podmienené konsolidáciou verejných financií a reformami na zlepšenie konkurencieschopnosti. Talianski predstavitelia vrátane Meloniovej opakovane požadovali, aby sa reformovaný mechanizmus namiesto presadzovania úsporných opatrení viac zameral na podporu hospodárskeho rastu. Z Ríma tiež zaznievajú obavy z obmedzenia národnej suverenity v rozpočtových otázkach. 

Viac o téme: eurozóna , Giorgia Meloniová , parlament , poslanci , reforma , stabilita , Taliansko

Súvisiace články

Aktuálne správy