Spotrebiteľská dôvera v Spojených štátoch je najvyššia za dva roky

Spotrebiteľská dôvera v Spojených štátoch tento mesiac stúpla na najvyššiu hodnotu za dva roky. Spotrebitelia však vidia optimisticky ďalší vývoj trhu práce a inflačné tlaky sa zmiernili. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnila organizácia Conference Board.

Index spotrebiteľskej dôvery sa v porovnaní s júnom zvýšil o 6,9 bodu na 117 bodov, najviac od júla 2021. Ekonómovia dotazovaní agentúrou Reuters očakávali rast indexu len na 111,8 bodu.

„Väčšia dôvera bola viditeľná vo všetkých vekových skupinách a tak medzi spotrebiteľmi s príjmom nižším ako 50 000 USD, ako aj medzi tými, ktorí zarábajú viac ako 100 000 USD,“ povedala hlavná ekonómka Conference Board Dana Petersonová.

Ekonómovia pozorne sledujú náladu Američanov

Zlepšilo sa hodnotenie súčasných ekonomických podmienok, ako aj výhľad na najbližších šesť mesiacov. Ekonómovia pozorne sledujú náladu Američanov, pretože spotrebiteľské výdavky tvoria približne 70 percent ekonomickej aktivity v USA.

Zvýšil sa počet spotrebiteľov, ktorí sa domnievajú, že v najbližších 12 mesiacoch nastane recesia. Zostala však pod vrcholom zo začiatku roka. Približne 70,6 percenta spotrebiteľov tento mesiac uviedlo, že recesia je veľmi alebo do istej miery pravdepodobná. V júni to bolo len 69,9 percenta.

Index Conference Board od polovice roka 2021 do polovice roka 2022 viac-menej sústavne klesal, pretože prudko rastúce spotrebiteľské ceny zhoršovali rozpočty domácností. Vlani však dôvera oživila, pretože inflácia sa po desiatich zvýšeníúrokových sadzieb americkou centrálnou bankou (Fed) znížila. Ďalší rast úrokov, na najvyššiu úroveň za posledných 22 rokov, sa čaká po skončení dvojdňového zasadnutia menového výboru Fedu v stredu.

Viac o téme: americký dolár USD , ekonomika , Spojené štáty americké USA , spotrebitelia , trh práce

Súvisiace články

Aktuálne správy