Slováci vlani v hazardných hrách minuli rekordné sumy

Slováci vlani stavili v hazardných hrách rekordných 21,4 miliardy eur. Celkovo hráči prehrali 1,3 miliardy eur, rovnako doteraz najviac. Vyplýva to z analýzy vládneho Inštitútu finančnej politiky.

Vklady do hazardných hier na Slovensku, ktoré má zhruba 5,4 milióna obyvateľov, sa vlani v porovnaní s rokom 2019 zpäťnásobili. Stalo sa tak po tom, čo Slovensko liberalizovalo trh a národná lotériová firma Tipos stratila monopol na prevádzku internetových kasín. Najviac peňazí hráči v roku 2023 vložili do videolotérií, internetových kasín a kurzových stávok.

„Za enormným rastom objemu stávok nie sú však len peňažné vklady hráčov. Online priestor v hazarde je charakterizovaný silnou konkurenciou medzi prevádzkovateľmi. Tá tlačí na vyššiu výhernosť (pomer medzi výhrami a stávkami) v porovnaní s kamennými prevádzkami a tradičnými kasínami,“ uviedli analytici inštitútu.

Dodali, že vyššia pravdepodobnosť výhry v online prostredí poskytuje hráčom dodatočné peniaze na ich reinvestíciu do ďalšieho hrania. Objem stávok podľa nich navyšujú tiež bonusové stávky, čiastočné kompenzácie prehier a ďalšie propagačné akcie, ktoré prevádzkovatelia hazardných hier ponúkajú hráčom.

Domácnosti v pomere k svojim príjmom neprišli o výrazne viac peňazí než v minulosti

Inštitút uviedol, že napriek rekordnej prehratej sume domácnosti v pomere k svojim príjmom neprišli o výrazne viac peňazí než v minulosti. S rozmachom hrania on-line podľa neho ale rastie riziko vzniku patologického hráčstva a závislosti.

Ľudia v Česku, ktoré je počtom obyvateľov dvakrát väčšie než Slovensko, vlani stavili 873,2 miliardy korún (34,51 miliardy eur). Medziročne sa objem vkladov zvýšil o 15 percent, keď rástli stávky vo všetkých rozšírených typoch hazardných hier. Objem vyplatených výhier sa oproti roku 2022 zvýšil o 15,4 percenta na 814,3 miliardy korún (32,18 miliardy eur).

Viac o téme: analýza , hazard , hazardné hry , SLováci , Slovensko , Tipos

Súvisiace články

Aktuálne správy