Šéfka MMF: Svetová ekonomika by sa tento rok mala odraziť od dna

Rast svetovej ekonomiky by sa mal tento rok odraziť od dna, napriek tomu, že vývoj hospodárstva naďalej ovplyvňujú vojna na Ukrajine a rastúce úrokové sadzby. Povedala to v utorok šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Informovala o tom agentúra Reuters.

Počas panelovej diskusie na výročnom zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose Georgievová potvrdila súčasný odhad rastu svetovej ekonomiky na tento rok na úrovni 2,7 % oproti zhruba 3,2-percentnému rastu v roku 2022. Tento odhad fond zverejnil v októbri, keď pôvodnú prognózu rastu svetového hospodárstva na rok 2023 zhoršil o 0,2 percentuálneho bodu.

„Od začiatku roka sme zaevidovali niekoľko pozitívnych správ. Zároveň očakávame, že rast sa v roku 2023 odrazí od dna a začne proces, v ktorom pôjdeme skôr nahor, než nadol,“ povedala Georgievová.

Viac o téme: Davos , hrubý domáci produkt HDP , Kristalina Georgievová , makroekonomika , Medzinárodný menový fond MMF , Svetové ekonomické fórum WEF

Súvisiace články

Aktuálne správy