Rusko obnoví intervencie na menovom trhu

Ruská centrálna banka začiatkom budúceho roka obnoví nákup a predaj zahraničnej meny prostredníctvom svojho investičného fondu, aby podporila rubeľ, ktorý sa naďalej zotavuje z hlbokého prepadu počas leta.

Ruská mena je extrémne volatilná od februára 2022, keď Moskva začala ofenzívu na Ukrajine a západné krajiny na Rusko uvalili rozsiahle sankcie. Od začiatku októbra rubeľ posilnil o 14 % po tom, ako centrálna banka opätovne zaviedla menové kontroly a zvýšila úrokové sadzby.

Banka v pondelok oznámila, že operácie na menovom trhu obnoví v januári 2024. V rámci tohto mechanizmu centrálna banka nakupuje a predáva zahraničnú menu, ktorou je od zavedenia západných sankcií čínsky jüan. Cieľom je stabilizovať rubeľ, ktorý mimoriadne citlivo reaguje na svetové ceny ropy, čo ovplyvňuje príjmy Moskvy z kľúčového vývozu energií. Keď sú príjmy pod stanovenou hranicou, centrálna banka predáva jüany z národného majetkového fondu a nakupuje ruble, aby sa pokryl výpadok príjmov na zabezpečenie každodenných vládnych výdavkov. Ak sú príjmy vyššie, než sa očakávalo, nakupuje do fondu jüany.

Viac o téme: investičný fond , meny , Ruská centrálna banka , Rusko , ruský rubeľ RUB , stabilizácia

Súvisiace články

Aktuálne správy