Rast spotrebiteľských cien v Česku sa v máji spomalil

Medziročný rast spotrebiteľských cien v Českej republike (ČR) sa v máji 2024 spomalil. A viac, ako ekonómovia očakávali. Prispelo k tomu najmä výraznejšie zníženie cien potravín.

Podľa štatistík sa medziročná miera inflácie v Česku v máji 2024 znížila na 2,6 % z aprílového štvormesačného maxima 2,9 %. Analytici pritom odhadovali, že klesne menej, na 2,8 %.Pokles cien potravín a nealkoholických nápojov sa pritom v máji prehĺbil (na -3,7 % z -2,7 % v apríli) a znížili sa aj ceny nábytku, vybavenia a bežnej údržby domácností (-0,5 % oproti 0,2 %). Zároveň sa spomalilo tempo rastu cien alkoholických nápojov a tabaku (na 6,2 % zo 7,4 % v apríli), odevov a obuvi (na 3,3 % z 3,8 %) a v zdravotníctve (na 4 % zo 4,2 %).

Na druhej strane sa inflácia zvýšila v oblasti dopravy (na 5,3 % zo 4,7 %) a rôzneho tovaru a služieb (na 3,2 % z 2,8 %), zatiaľ čo v prípade vzdelávania zostala nezmenená štyri mesiace po sebe (6,6 %).V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v Česku v máji nevykázali rast po zvýšení o 0,7 % v predchádzajúcom mesiaci.

Viac o téme: Česko , inflácia , nárast , rast , spomalenie , spotrebiteľské ceny

Súvisiace články

Aktuálne správy