Rast ekonomiky by mal podľa analytikov tento rok zrýchliť na 2,1 percenta

Rast slovenskej ekonomiky by mal v tomto roku zrýchliť na 2,1 % z minuloročných 1,6 %. Vyplýva to z aktuálnych predikcií analytikov vybraných bánk, ktoré každý mesiac zverejňuje Národná banka Slovenska (NBS). Mierne tak zlepšili svoj odhad, keď v apríli očakávali hospodársky rast na úrovni 1,9 %.

Analytici v máji nezmenili výhľad inflácie na tento rok. Priemerný harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP) prognózujú aktuálne na úrovni 3,1 %, rovnako ako v apríli. Pôjde pritom o výrazný pokles z minuloročných 11 %. Rovnaký vývoj očakávajú aj pri jadrovej inflácii, ktorá by sa mala znížiť z vlaňajších 9,5 % na tohtoročných 3,1 %.

Koncoročnú mieru nezamestnanosti očakávajú analytici rovnakú už niekoľko mesiacov, a to na úrovni 5,7 %. Mala by tak mierne klesnúť z vlaňajších 5,9 %. Spomalenie predpovedajú aj v prípade rastu nominálnych miezd, a to na 7,7 % z minuloročných 9,4 %. Zamestnanosť sa tento rok podľa nich oproti vlaňajšku zníži o 0,1 %.

Predikcie zverejnené NBS predstavujú priemer odhadov jednotlivých ukazovateľov od analytikov šiestich vybraných bánk pôsobiacich na Slovensku. Patria k nim Slovenská sporiteľňa, Všeobecná úverová banka, Tatra banka, UniCredit Bank, Československá obchodná banka a 365.bank. Údaje sú aktualizované mesačne.

Viac o téme: analytici , ekonomika , Národná banka Slovenska NBS , rast

Súvisiace články

Aktuálne správy