Predstavitelia Únie miest Slovenska rokovali s premiérom o problémoch vo financovaní samospráv

Riešenie požiadaviek samospráv v oblasti financovania a problémov, ktoré mestá potrebujú naliehavo riešiť, boli predmetom rokovania Únie miest Slovenska (ÚMS) s dočasne povereným premiérom Ľudovítom Ódorom a dočasne povereným ministrom financií Michalom Horváthom. Informovala o tom v piatok hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.

„Aj napriek tomu, že na stretnutiach premiér aj minister financií informovali, že vláda SR nemá prostriedky na dofinancovanie potrieb samosprávy, oceňujeme, že vláda prijala veľkú časť opatrení, ktoré sme požadovali. Tie umožnia zníženie výdavkov samospráv,“ uviedla Piršelová s tým, že vláda o týchto opatreniach vie rozhodnúť aj v rámci svojich obmedzených kompetencii. Súčasne sa podľa nej kabinet vážne zaoberá aj odpustením tzv. covidových pôžičiek a tomuto kroku je naklonený.

„ÚMS si váži konštruktívny a ústretový postoj predstaviteľov vlády SR, ktorá aktívne komunikuje a promptne rieši všetky relevantné požiadavky zo strany slovenských miest. V rokovaniach o svojich praktických požiadavkách pokračujeme ďalej v individuálnych rokovaniach s rezortnými ministrami,“ doplnila hovorkyňa.

ÚMS považuje za dôležitú aj zhodu s predstaviteľmi vlády, že je vzhľadom na doterajšie skúsenosti a očakávané trendy potrebné pristúpiť k úpravám v rozdelení právomocí a zodpovednosti miest. „Predovšetkým k zmene financovania miest, čo posilní nielen ich stabilitu a odolnosť, ale aj celého Slovenska,“ dodala Piršelová.

Viac o téme: financovanie , predstavitelia , premiér , problémy , rokovanie , samosprávy , Únia miest Slovenska

Súvisiace články

Aktuálne správy