Nemecký vývoz do Iránu začiatkom roka výrazne vzrástol

Nemecký vývoz do Iránu sa začiatkom roka výrazne zvýšil napriek sprísneným sankciám uvaleným na Teherán pre jeho podporu Ruska vo vojne na Ukrajine. Informuje o tom agentúra DPA, ktorá sa odvolala na vo štvrtok zverejnené údaje Spolkového štatistického úradu Destatis.

Za dva mesiace do konca februára vývoz vzrástol o 22 % na 241 miliónov eur. Dovoz klesol o viac ako 13 % na 41,2 milióna eur. Začiatkom roka sa z Nemecka do Iránu vyvážali najmä stroje, ako aj chemické a farmaceutické výrobky. V januári a februári sa z Iránu dovážali hlavne potraviny, najmä pistácie, a textil, napríklad koberce.

Irán sa v období od januára do februára umiestnil na 64. mieste medzi najdôležitejšími obchodnými partnermi Nemecka, čím sa zaradil za Kolumbiu a pred Severné Macedónsko. Z hľadiska dovozu bol Irán na 91. mieste. V rámci Európskej únie (EÚ) sa uplatňujú prísne obmedzenia zahraničného obchodu s Iránom. Sankcie blok európskych krajín sprísnil naposledy v júli 2023.

V minulom roku klesol nemecký vývoz do Iránu takmer o štvrtinu na 1,2 miliardy eur. V rokoch 2019 až 2022 Nemecko vyvážalo do Iránu tovar v hodnote 1,5 miliardy až 1,6 miliardy eur ročne. Vývoz sa prepadol o takmer 44 % z 2,7 miliardy v roku 2018 na 1,5 miliardy v roku 2019 po tom, ako Spojené štáty odstúpili od dohody o iránskom jadrovom programe a na krajinu uvalili nové sankcie.

Viac o téme: Irán , Nemecko , rast , Rusko , sankcie , štatistický úrad Destatis , vývoz

Súvisiace články

Aktuálne správy