Nálada amerických spotrebiteľov klesla na 7-mesačné minimum

Nálada amerických spotrebiteľov pokračovala v júni v poklese, pričom sa dostala na najnižšiu úroveň za sedem mesiacov. Údaje sú horšie aj v porovnaní s očakávaniami, keďže analytici počítali s tým, že spotrebiteľská dôvera v USA zaznamená rast. Informoval o tom portál RTTNews, ktorý zverejnil piatkové údaje Michiganskej univerzity.

Index spotrebiteľskej dôvery dosiahol v júni 65,6 bodu oproti májovej hodnote 69,1 bodu. V máji zaznamenala nálada spotrebiteľov výrazný prepad, keď klesla z aprílovej hodnoty 77,2 bodu.

Index sa tak v júni dostal na najnižšiu úroveň od novembra minulého roka, v ktorom zaznamenal 61,3 bodu. Ekonómovia pritom počítali so zvýšením nálady spotrebiteľov a očakávali, že index spotrebiteľskej dôvery dosiahne za jún 72 bodov.

Pokles zaznamenal najmä čiastkový index aktuálnej ekonomickej situácie. Ten klesol z májovej hodnoty 69,6 bodu na 62,5 bodu. Klesol aj čiastkový index ekonomických očakávaní, pokles bol však miernejší. Index dosiahol 67,6 bodu, zatiaľ čo v máji predstavoval 68,8 bodu.

Viac o téme: analytici , dôvera , index , nálada , pokles , spotrebitelia , USA

Súvisiace články

Aktuálne správy