Najobľúbenejšou krajinou pre zahraničných pracovníkov je Austrália

Najobľúbenejšou krajinou pre zahraničných pracovníkov je Austrália, za ňou sa umiestnili Spojené štáty a Kanada. Z neanglicky hovoriacich krajín je potom najobľúbenejšie Nemecko, ktorému v celkovom rebríčku patrí piate miesto. Vyplýva to zo štúdie medzinárodného trhu práce, ktorú vypracoval pracovný portál The Stepstone Group v spolupráci s organizáciami Boston Consulting Group a The Network.

Prieskumu sa zúčastnilo viac než 150 000 zamestnancov zo 180 krajín. V porovnaní s predchádzajúcim rebríčkom zverejneným v roku 2021 si Nemecko o jedno miesto pohoršilo, na štvrtom mieste ho nahradila Británia. Nemecko stráca aj v dlhodobejšom pohľade, v roku 2018 bolo na druhom mieste.

Z metropol je najobľúbenejší Londýn, za ním sú Amsterdam a Dubaj. Berlín sa v prieskume dostal do prvej šestice obľúbených metropol, pred ním sa ešte umiestnili mestá Abú Zabí a New York.

Podľa štúdie necelá štvrtina opýtaných v súčasnosti aktívne hľadá prácu mimo svojej domovskej krajiny. Podiel tých, ktorí by boli ochotní odísť za prácou do zahraničia, predstavoval 63 percent. Zostáva tak stabilne na vysokej úrovni, aj keď je nižšia než pred covidom. V roku 2018 bolo ochotných odísť 78 percent opýtaných. Najviac ochotní cestovať sú mladší ľudia a ľudia z krajín s rýchlo rastúcou populáciou.

Očakávajú, že sa im postarajú o imigračný proces a podporia ich pri vybavovaní pracovných povolení

Zo správy tiež vyplýva, že o tom, či zamestnanci chcú odísť pracovať do zahraničia, vo väčšine prípadov rozhoduje konkrétna pracovná ponuka a menej to, že si konkrétnu krajinu spájajú s nejakými výhodami, ako je napríklad systém zdravotnej starostlivosti. Zhruba 77 percent respondentov tiež očakáva, že sa ich budúci zamestnávateľ postará o imigračný proces a podporí ich pri vybavovaní víz a pracovných povolení.

Štúdia tiež ukázala, že Nemcov všeobecne neláka cestovať za prácou do zahraničia. Z Nemecka hľadalo prácu v zahraničí iba sedem percent respondentov. Ako obľúbené destinácie uvádzali Švajčiarsko a Rakúsko. Napríklad v Taliansku, Británii alebo v USA prácu v zahraničí hľadalo dvakrát viac respondentov. Nemecko je potom veľmi atraktívnou destináciou pre ľudí z Bosny a Hercegoviny, Turecka, Pakistanu a Maďarska.

Viac o téme: Austrália , Kanada , pracovníci , prieskum , Spojené štáty americké USA , trh práce , zahraniční pracovníci , zamestnanci , zamestnávatelia

Súvisiace články

Aktuálne správy