Kažimír: Sme na polceste, nevidím dôvod spomaliť tempo (komentár)

, guvernér Národnej banky Slovenska

Pokles inflácie dva mesiace po sebe je pozitívnou správou. Nie je však dôvodom spomaliť tempo zvyšovania sadzieb.

Povzbudivé novembrové a decembrové inflačné čísla totiž zahŕňajú „šum“ jednorazových kompenzačných opatrení vlád zmierňujúcich dopady vysokých cien energií. To, čo je z môjho pohľadu aktuálne najsmerodajnejšie, je trend jadrovej inflácie. Jej vývoj potvrdzuje potrebu pokračovať na nastúpenej ceste. Som presvedčený, že potrebujeme „doručiť“ ďalšie dve 50-tky.

Ekonomika eurozóny zvláda situáciu lepšie, než bolo očakávané pred mesiacom či dvomi. Na jednej strane je to veľmi vítané, no na druhej strane to bude mať pravdepodobne miernejší tlmiaci účinok na vývoj rastu cien.

Sme na polceste. Ak by to záležalo odo mňa, išiel by som na letné prázdniny s ukončeným cyklom sprísňovania. Ale dnes sa ma, prosím, nepýtajte, v akej „nadmorskej výške“ zakempujeme. V preklade, ako vysoko so sadzbami pôjdeme, a ako dlho tam bude potrebné pobudnúť na to, aby sme skrotili infláciu tak, ako je potrebné.

To, aké bude leto, je preto dnes otázka pre meteorológov.

Komentár pôvodne publikovaný na webe Národnej banky Slovenska.

Viac o téme: ceny , Európska centrálna banka ECB , inflácia , komentár , Národná banka Slovenska NBS , Peter Kažimír , úrokové sadzby , úroky

Súvisiace články

Aktuálne správy