Francúzske odbory chystajú štrajky v čase olympijských hier

Francúzsky odborový zväz CGT v stredu oznámil, že vyhlásil štrajk štátnych zamestnancov na obdobie od 15. apríla do 15. septembra, teda aj na obdobie letných olympijských hier (26. júla až 11. augusta) a paralympijských hier (28. augusta až 8. septembra). Informovala o tom agentúra AFP.

Oznámenie sa týka všetkých štátnych zamestnancov v zdravotníctve, miestnej správy a ústrednej štátnej správy.

„Nebude žiadne olympijské prímerie,“ varoval v tlačovom vyhlásení odborový zväz. Konkrétne požaduje okrem iného „stály nábor zamestnancov, platovú kompenzáciu za profesijné obmedzenia vyvolané hrami, nárok na dovolenku alebo právo zvoliť si prácu z domova“.

Pripojil sa tak k druhému najväčšiemu odborovému zväzu štátnych zamestnancov, Force Ouvrière (FO), ktorý na začiatku marca tiež vyhlásil štrajk na celé obdobie olympijských hier a požadoval lepšie platové podmienky pre štátnych zamestnancov.

Ďalšie dva zväzy, naopak, nedeklarujú mobilizáciu počas olympiády

Ďalšie dva odborové zväzy, CFDT a UNSA, naopak dali najavo, že nedeklarujú mobilizáciu počas olympijských hier, pričom generálny tajomník CFDT na začiatku marca uviedol, že „nemá v úmysle kaziť tento slávnostný moment“.

Francúzsky minister pre štátnu službu Stanislas Guerini na začiatku marca zdôraznil, že „celá krajina by si priala, aby sa počas olympijských hier neštrajkovalo“. Hlavné podujatia sa budú konať v Paríži a jej okolí a očakávajú sa státisíce návštevníkov.

Viac o téme: Francúzsko , odbory , olympiáda , Paríž , štrajky , zamestnanci

Súvisiace články

Aktuálne správy