Fed by mal tento týždeň ponechať úrokové sadzby bez zmeny

Federálny rezervný systém (Fed) v USA začína v utorok svoje dvojdňové zasadnutie venované otázkam menovej politiky. Všeobecne sa očakáva, že na ňom pozastaví zvyšovanie úrokových sadzieb, aby svojím bojom proti inflácii nestiahol najväčšiu svetovú ekonomiku do recesie.

 Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) od marca 2022 jedenásťkrát zvýšil úrokové sadzby s cieľom utlmiť infláciu, ktorá napriek prudkému poklesu zotrváva nad dlhodobou cieľovou hodnotou Fedu 2 %. V auguste medziročný rast spotrebiteľských cien v USA zrýchlil, už druhý mesiac po sebe, a to na 3,7 % z 3,2 % v júli.

FOMC v posledných mesiacoch výrazne spomalil tempo zvyšovania sadzieb, keďže vplyv skorších zvýšení sa začal prejavovať v ekonomike. Podľa údajov spoločnosti CME Group obchodníci na finančných trhoch očakávajú, že Fed v stredu (20. 9.) s 99-percentou pravdepodobnosťou ponechá sadzby na rovnakej úrovni. Hlavná úroková sadzba by tak zotrvala v pásme 5,25 % až 5,50 %.

Spolu s rozhodnutím o úrokových sadzbách Fed zverejní aj aktualizované hospodárske prognózy. Analytici vo všeobecnosti očakávajú, že Fed zlepší svoju prognózu rastu v roku 2023 a zároveň tesne udrží pri živote vyhliadky na ďalšie zvýšenie úrokov ešte do konca tohto roka.

Viac o téme: Fed, financie, inflácia, úrokové sadzby, USA, zvyšovanie

Súvisiace články

Aktuálne správy