EÚ je jednotná a pripravená rázne reagovať na americké clá

Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre medzinárodný obchod (INTA) v stredu okamžite zareagoval na správu z Bieleho domu, že USA zavádzajú 25-percentné clá na dovoz ocele a hliníka z Európy. Predseda výboru INTA Bernd Lange do Washingtonu odkázal, že EÚ je jednotná a pripravená rázne reagovať, informuje bruselský spravodajca TASR.

Lange v reakcii na americké clá vo výške 25 % na všetku oceľ a hliník vstupujúce do USA skonštatoval, že prišiel ďalší týždeň s ďalšou dávkou „colných bolestí“, ktorú si administratíva Donalda Trumpa sama spôsobila. „Clá sú vo všeobecnosti zlé, ale tieto clá sú obzvlášť zlé – zameriavajú sa na obchodných partnerov USA, sú stanovené svojvoľne, bez právneho a ekonomického opodstatnenia a nedokážu riešiť netrhovú nadmernú kapacitu, čo je hlavný problém, ktorému čelí oceliarsky a hliníkový priemysel za Atlantikom,“ vysvetlil Lange.

Šéf výboru INTA pripomenul, že obchodný vzťah medzi EÚ a USA bol doteraz prosperujúci, zdravý, vyvážený, spravodlivý a udržateľný. „Ale nerobili sme si ilúzie, že po svojich severoamerických spojencoch USA nepôjdu aj po nás. Sme však jednotní a pripravení reagovať pevne, spravodlivo a efektívne. Obchod je vo výlučnej kompetencii EÚ a Európsky parlament vo svojej odpovedi plne stojí za Európskou komisiou,“ zdôraznil Lange.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu uviedla, že EÚ od 1. apríla zavedie „protiopatrenia“ na americký tovar v hodnote 26 miliárd eur. Komisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič opatrenia spresnil, dodal však, že Únia má snahu rokovať s USA a predísť „obchodnej vojne“.

Európska strana vraj stále verí, že existuje dostatočný priestor pre pozitívnu agendu s USA

Lange vyhlásil, že európska strana stále verí, že existuje dostatočný priestor pre pozitívnu agendu s USA. „Spoločne môžeme pomôcť formovať globálne štandardy, recipročne rozšíriť prístup našich firiem na trh, riešiť globálnu netrhovú nadmernú kapacitu, dekarbonizovať priemyselné odvetvia, riešiť nekalé obchodné praktiky a oživiť obchodný systém založený na pravidlách. USA si musia vybrať medzi ďalším obchodným chaosom a rozšírenými obchodnými príležitosťami. Nech už je voľba akákoľvek, EÚ je pripravená,“ vysvetlil vplyvný nemecký europoslanec.

EP v tejto súvislosti pripomenul, že pôvodné americké clá na oceľ a hliník pochádzajú z roku 2018, keď USA prijali zvýšenie ciel na dovoz určitých výrobkov z ocele a hliníka (v sadzbách 25 % a 10 %) a s neobmedzeným trvaním. V júni 2018 EÚ prijala opatrenia na obnovenie rovnováhy v reakcii na tieto clá. V októbri 2021 sa EÚ a USA dohodli, že začnú diskusie o globálnej dohode o udržateľnej oceli a hliníku a pozastavia vzájomné obchodné spory týkajúce sa ocele a hliníka.

Viac o téme: clo , Európska únia EÚ , Európsky parlament , oceliarsky priemysel , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy