Dolár sa vyšplhal na takmer desaťmesačné maximum voči košu mien

Americký dolár v pondelok posilňuje, voči košu popredných mien sa vyšplhal na najvyššiu úroveň za takmer desať mesiacov. Euro voči doláru krátko po 17:00 hod. SELČ strácalo zhruba 0,6 percenta na 1,0585 USD. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, si pripisoval takmer pol percenta a nachádzal sa mierne nad 106 bodmi.

Americká centrálna banka (Fed) minulý týždeň ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu podľa očakávania bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 percenta. Naznačila však, že plánuje držať úrokové sadzby na vysokej úrovni dlhší čas a že by ich mohla ešte zvýšiť. To viedlo k rastu výnosov pri dlhopisoch vlády Spojených štátov a podporilo kurz dolára.

Európska centrálna banka (ECB) minulý týždeň zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 4,50 percenta. Naznačila však, že toto zvýšenie by mohlo byť posledné.

Voči japonskému jenu sa v pondelok americký dolár vyšplhal až na takmer 149 JPY, teda na najvyššiu úroveň za 11 mesiacov. Krátko po 17. hodine SELČ si pripisoval zhruba 0,3 percenta na 148,85 JPY. K poklesu jenu prispelo piatkové rozhodnutie japonskej centrálnej banky pokračovať v mimoriadne uvoľnenej menovej politike.

Viac o téme: americký dolár USD , euro , Európska centrálna banka ECB , Fed , kôš mien , kurzy

Súvisiace články

Aktuálne správy