Dolár pokračuje v poklese: K euru sa mu podarilo straty zmazať

Americký dolár dnes na devízových trhoch pokračuje v poklese ku košu mien a dostal sa na ďalšiu najnižšiu hodnotu za päť mesiacov. Podarilo sa mu však zmazať straty voči euru. Za poklesom dolára stoja očakávania, že americká centrálna banka (Fed) bude na budúci rok znižovať základné úroky.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, krátko po 17.00 h SEČ strácal asi 0,1 percenta a pohyboval sa okolo 100,90 bodu. Cez deň sa prepadol až na 100,61 bodu a od začiatku tohto roka stráca zhruba 2,6 percenta. Je tak na ceste vykázať prvú celoročnú stratu po dvoch rokoch výrazného rastu.

Euro voči doláru v rovnakom čase oslabovalo o 0,1 percenta na 1,1095 USD, cez deň sa ale dostalo až na päťmesačné maximum 1,1139 USD. Od začiatku roka si euro k doláru pripisuje 3,6 percenta, čo je najlepší výkon jednotnej európskej meny od roku 2020. Dolár k japonskému jenu vykazoval pokles o 0,4 percenta na 141,06 jenu, zatiaľ čo euro voči jenu strácalo 0,5 percenta a predávalo sa za 156,48 jenu.

Dolár oslabuje najmä preto, že od decembrového zasadnutia menového výboru Fedu medzi investormi narástlo očakávanie, že úrokové sadzby v USA budú v budúcom roku klesať. Trhy teraz podľa agentúry Reuters odhadujú, že k prvému zníženiu úrokov Fed pristúpi v marci a že do decembra budúceho roka základná sadzba klesne celkovo o 1,56 percentuálneho bodu.

Viac o téme: americký dolár USD , banka , euro , Fed , index , pokles , strata

Súvisiace články

Aktuálne správy